STAR INVEST A/S
CVR 10 02 70 12 · Horsens · Ikke-finansielle holdingselskaber · Aktieselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
STAR INVEST A/S har CVR-nummer 10027012. Virksomhedsform: Aktieselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Bygholm Søpark 21B, 8700 Horsens. Stiftet: 24. december 1973. Status: aktiv. Antal ansatte: 4. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -361.911 kr., årets resultat 33.509.954 kr., egenkapital 418.273.092 kr., aktiver i alt 508.163.785 kr. Soliditetsgraden på 82,3 % er lavere end hos 57 % af de 112.779 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 33.509.954 kr. er højere end hos 99 % af de 112.779 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som STAR INVEST A/S? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Bygholm Søpark 21B, 8700 Horsens
- Kommune
- HORSENS
- Antal ansatte
-
4
1997 2018
- Stiftet
- 24 Dec 1973
- Selskabskapital
- 10.000.000 DKK
- Formål
- pleje sin kapital samt eje og administrere selskaber
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes i forening af to medlemmer af direktion og/eller bestyrelse.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2022-03-03
- Binavne
- AA JENSEN GRUPPEN A/S
- Momsnr. (EU VIES)
- DK10027012 Ikke momsregistreret
- LEI (GLEIF)
- 549300VFYW1EEY3ECX76
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Bygholm Søpark 21B, 8700 Horsens
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
8,0%
▲ 6,0 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
0,69
▼ 0,2
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
82,3%
▼ 0,2 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
333,7%
▲ 333,7 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112779 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -361.911 | -5.109.388 | -4.287.769 | 929.796 | 2.345.824 |
| Resultat før skat | 41.797.775 | 9.833.338 | 26.839.396 | -6.048.840 | 27.779.712 |
| Årets resultat | 33.509.954 | 7.726.558 | 20.679.895 | -2.252.681 | 23.640.244 |
| Egenkapital | 418.273.092 | 392.763.138 | 395.036.580 | 384.356.685 | 392.609.366 |
| Aktiver i alt | 508.163.785 | 475.953.482 | 480.155.156 | 471.687.069 | 478.133.503 |
| Omsætningsaktiver | 62.112.558 | 75.979.650 | 92.647.957 | 91.484.453 | 96.606.982 |
| Kortfristet gæld | 89.890.693 | 82.536.169 | 84.351.995 | 86.402.259 | 84.513.512 |
| Gæld i alt | 89.890.693 | 83.190.344 | 85.118.576 | 87.330.384 | 85.524.137 |
| Soliditetsgrad | 82.3% | 82.5% | 82.3% | 81.5% | 82.1% |
| Ansatte (gns.) | 3 | 2 | 3 | 3 | 4 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
2-
Gitte Lonnebjerg Holding 1 ApS Siden 23 May 201750% Ejer
-
Mette Kramer Holding 1 ApS Siden 23 May 201750% Ejer
Ledelse
8-
Birger Brix Siden 24 Dec 1973Bestyrelsesmedlem
-
Evan Herrig Siden 24 Dec 1973Bestyrelsesmedlem
-
Steen Lindvig Kramer Siden 24 Dec 1973Bestyrelsesmedlem
-
Steen Lindvig Kramer Siden 24 Dec 1973Direktør
-
Mette Kramer Siden 25 May 2000Bestyrelsesmedlem
-
Anders Brix Siden 25 Aug 2022Bestyrelsesmedlem
-
Gitte Lonnebjerg Siden 6 Mar 2024Formand
-
Julie Sefeld Fog Siden 1 Jul 2025Direktør
Produktionsenheder
1STAR INVEST A/S
P-nr. 1000005384
Bygholm Søpark 21B, 8700 Horsens
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
👥 4 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 6.528.345 DKK | 354.370 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 9.687.316 DKK | 1.196.625 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 5.280.278 DKK | 333.615 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 4.027.802 DKK | 366.848 DKK | Administrationsselskab |
| 2020 | 3.269.508 DKK | 181.523 DKK | Administrationsselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: STAR INVEST A/S (CVR 10027012)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver pleje, kapital, administrere.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.