GUNNAR KRISTENSEN VVS A/S
CVR 10 27 02 78 · Herning · Installation af vvs-, varme- og klimaanlæg · Aktieselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
GUNNAR KRISTENSEN VVS A/S har CVR-nummer 10270278. Virksomhedsform: Aktieselskab. Branche: Installation af vvs-, varme- og klimaanlæg (branchekode 432200). Adresse: Orebygårdvej 13, 7400 Herning. Stiftet: 2. juli 1986. Status: aktiv. Antal ansatte: 141. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 110.268.874 kr., årets resultat 17.992.824 kr., egenkapital 29.055.510 kr., aktiver i alt 63.764.239 kr. Soliditetsgraden på 45,6 % er højere end hos 53 % af de 2.183 virksomheder i branchen «Installation af vvs-, varme- og klimaanlæg», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 17.992.824 kr. er højere end hos 100 % af de 2.183 virksomheder i branchen «Installation af vvs-, varme- og klimaanlæg», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som GUNNAR KRISTENSEN VVS A/S? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Installation af vvs-, varme- og klimaanlæg (432200)
- Adresse
- Orebygårdvej 13, 7400 Herning
- Kommune
- HERNING
- Antal ansatte
-
141
1997 2018
- Telefon
- 97125700
- Stiftet
- 2 Jul 1986
- Selskabskapital
- 500.000 DKK
- Formål
- installationsvirksomhed inden for vand-, varme- og sanitetsbranchen samt i forbindelse hermed stående virksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af én direktør i forening med bestyrelsesformanden, bestyrelsesformanden i forening med et bestyrelsesmedlem eller af den samlede bestyrelse.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2025-10-02
- Binavne
- MidtVest Blik & VVS A/S
- Momsnr. (EU VIES)
- DK10270278 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Orebygårdvej 13, 7400 Herning
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
61,9%
▼ 17,9 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
2,44
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
45,6%
▼ 2,9 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-58,9%
▼ 58,9 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
2183 virksomheder i «Installation af vvs-, varme- og klimaanlæg»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 110.268.874 | — | — | — | — |
| Resultat før skat | 23.028.147 | — | — | — | — |
| Årets resultat | 17.992.824 | 43.758.000 | 9.940.000 | 9.509.000 | 5.205.000 |
| Egenkapital | 29.055.510 | 54.812.000 | 17.055.000 | 13.214.000 | 8.905.000 |
| Aktiver i alt | 63.764.239 | 112.904.000 | 83.728.000 | 76.809.000 | 60.828.000 |
| Omsætningsaktiver | 59.299.415 | — | — | — | — |
| Kortfristet gæld | 24.298.729 | — | — | — | — |
| Gæld i alt | 24.298.729 | — | — | — | — |
| Soliditetsgrad | 45.6% | 48.5% | 20.4% | 17.2% | 14.6% |
| Ansatte (gns.) | 111 | 114 | 110 | 94 | 91 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
InstallatørGruppen Danmark ApS Siden 2 Oct 2025100% Ejer
Ledelse
4-
Henrik Thuesen Rasmussen Siden 2 Oct 2025Bestyrelsesmedlem
-
Peter Frandsen Siden 2 Oct 2025Formand
-
Jan Elsborg Iversen Siden 1 Jan 2021Direktør
-
Henrik Erland Clausen Siden 1 Mar 2026Bestyrelsesmedlem
Produktionsenheder
1GUNNAR KRISTENSEN VVS A/S
P-nr. 1000047099
Orebygårdvej 13, 7400 Herning
Installation af vvs-, varme- og klimaanlæg (432200)
👥 142 ansatte
Miljøregulering
1 lokation(er)GUNNAR KRISTENSEN VVS A/S
Orebygårdvej 13, 7400 Herning
Godkendelsespligtig (bilag 1)
Maskinfabrikker, maskinværksteder og andre virksomheder, der foretager forarbejdning af jern, stål eller metaller med et hertil indrettet produktionsareal på mellem 100 og 1.000 m2.
Tilsyn: Herning Kommune
Kilde: Miljøstyrelsens Digitale MiljøAdministration (dma.mst.dk).
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 18.052.838 DKK | 3.971.616 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 7.328.489 DKK | 1.612.248 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 0 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | -3.504.741 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | 22.049.222 DKK | 4.850.824 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: GUNNAR KRISTENSEN VVS A/S (CVR 10270278)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver sanitetsbranchen, installationsvirksomhed, vand.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.