SPORTEN STRUER ApS
CVR 10 28 94 08 · Struer · Anden finansiel formidling i.a.n. · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
SPORTEN STRUER ApS har CVR-nummer 10289408. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Anden finansiel formidling i.a.n. (branchekode 649990). Adresse: Strandparken 2, 2. tv, 7600 Struer. Stiftet: 20. juni 1986. Status: aktiv. Seneste årsrapport (1. maj 2025 – 30. april 2026): bruttofortjeneste -21.445 kr., årets resultat 53.242 kr., egenkapital 6.177.924 kr., aktiver i alt 6.310.722 kr. Soliditetsgraden på 97,9 % er højere end hos 61 % af de 20.968 virksomheder i branchen «Anden finansiel formidling i.a.n.», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 53.242 kr. er lavere end hos 51 % af de 20.968 virksomheder i branchen «Anden finansiel formidling i.a.n.», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som SPORTEN STRUER ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Anden finansiel formidling i.a.n. (649990)
- Adresse
- Strandparken 2, 2. tv, 7600 Struer
- Kommune
- STRUER
- Stiftet
- 20 Jun 1986
- Selskabskapital
- 125.000 DKK
- Formål
- formueadministration
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af direktøren alene
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2006-09-01
- Momsnr. (EU VIES)
- DK10289408 Ikke momsregistreret
- LEI (GLEIF)
- 549300GQ5R6F5KU0NZ45
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 1 uge siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Strandparken 2, 2. tv, 7600 Struer
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
0,9%
▼ 0,6 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
52,29
▲ 18,7
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
97,9%
▲ 1,0 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-41,8%
▼ 41,8 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
20968 virksomheder i «Anden finansiel formidling i.a.n.»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -21.445 | -13.436 | -11.992 | -11.912 | -9.334 |
| Resultat før skat | 70.358 | 116.832 | 786.978 | 414.361 | -441.804 |
| Årets resultat | 53.242 | 91.422 | 619.404 | 414.361 | -441.804 |
| Egenkapital | 6.177.924 | 6.259.682 | 6.290.260 | 5.788.656 | 5.488.695 |
| Aktiver i alt | 6.310.722 | 6.457.123 | 6.473.823 | 5.923.699 | 5.598.082 |
| Omsætningsaktiver | 6.310.722 | 6.457.123 | 5.459.742 | 4.709.618 | 3.798.082 |
| Kortfristet gæld | 120.682 | 192.031 | 108.479 | 135.043 | 109.387 |
| Gæld i alt | 132.798 | 197.441 | 183.563 | 135.043 | 109.387 |
| Soliditetsgrad | 97.9% | 96.9% | 97.2% | 97.7% | 98% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 0 | 0 | 0 | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Inger Mortensen Siden 19 Oct 1996100% Ejer
Ledelse
1-
Inger Mortensen Siden 30 Sep 1999Direktør
Produktionsenheder
1SPORTEN STRUER APS
P-nr. 1004112071
Strandparken 2, 2. tv, 7600 Struer
Anden finansiel formidling i.a.n. (649990)
👥 1 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 761.782 DKK | 156.196 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 0 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | -441.665 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 1.335.378 DKK | 292.170 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | 291.473 DKK | 64.108 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: SPORTEN STRUER ApS (CVR 10289408)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver formueadministration.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.