ARECO PROFILES A/S
CVR 10 77 86 38 · Terndrup · Fremstilling af råjern og råstål samt jernlegeringer · Aktieselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
ARECO PROFILES A/S har CVR-nummer 10778638. Virksomhedsform: Aktieselskab. Branche: Fremstilling af råjern og råstål samt jernlegeringer (branchekode 241000). Adresse: Industriparken 22, 9575 Terndrup. Stiftet: 1. april 1987. Status: aktiv. Antal ansatte: 65. Seneste årsrapport (1. maj 2024 – 30. april 2025): bruttofortjeneste 59.476.000 kr., årets resultat 7.776.000 kr., egenkapital 64.367.000 kr., aktiver i alt 170.015.000 kr. Soliditetsgraden på 37,9 % er lavere end hos 56 % af de 16 virksomheder i branchen «Fremstilling af råjern og råstål samt jernlegeringer», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 7.776.000 kr. er højere end hos 100 % af de 16 virksomheder i branchen «Fremstilling af råjern og råstål samt jernlegeringer», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten var næsten uændret fra regnskabsår 2025 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som ARECO PROFILES A/S? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Fremstilling af råjern og råstål samt jernlegeringer (241000)
- Adresse
- Industriparken 22, 9575 Terndrup
- Kommune
- REBILD
- Antal ansatte
-
65
1997 2018
- Telefon
- 98336400
- Stiftet
- 1 Apr 1987
- Selskabskapital
- 500.000 DKK
- Formål
- handel og produktion
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af formanden eller næstformanden alene, af 1 direktør i forening med et bestyrelsesmedlem, af direktionen i forening eller af den samlede bestyrelse.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2024-12-12
- Binavne
- DANSK PROFILTEKNIK A/S KSM PRODUKTER A/S NORDIC PANELS A/S SM STÅL A/S
- Momsnr. (EU VIES)
- DK10778638 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Industriparken 22, 9575 Terndrup
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Websites
- Gættet domæne: arecoprofiles.dk Hjemmeside https://www.arecoprofiles.dk/dk/
- http://facebook.com/ArecoSweden Sociale medier
- http://twitter.com/Areco Sociale medier
- https://www.instagram.com/arecoprofilesas/ Sociale medier
- https://www.youtube.com/channel/UCD_eqImDJuD3ag0_AIQERrg Sociale medier
Fundet automatisk. Sider markeret oplyst til CVR er virksomhedens egen registrerede adresse, hvor virksomhedens navn optræder på siden; øvrige er bekræftet ved, at CVR-nummeret optræder på siden (14. Oct 2026) . Ret eller fjern oplysninger.
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
12,1%
▲ 0,0 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
2,19
▲ 0,0
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
37,9%
▲ 0,0 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
0,0%
▲ 0,0 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
16 virksomheder i «Fremstilling af råjern og råstål samt jernlegeringer»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 59.476.000 | 59.476.000 | 19.812.000 | 27.841.000 | 33.620.000 |
| Resultat før skat | 8.875.000 | 8.875.000 | -84.000 | 10.452.000 | 16.459.000 |
| Årets resultat | 7.776.000 | 7.776.000 | -434.000 | 7.911.000 | 12.203.000 |
| Egenkapital | 64.367.000 | 64.367.000 | 56.591.000 | 57.025.000 | 49.114.000 |
| Aktiver i alt | 170.015.000 | 170.015.000 | 152.870.000 | 85.992.000 | 91.553.000 |
| Omsætningsaktiver | 85.781.000 | 85.781.000 | 49.553.000 | 56.771.000 | 61.995.000 |
| Kortfristet gæld | 39.259.000 | 39.259.000 | 26.686.000 | 28.967.000 | 42.439.000 |
| Gæld i alt | 105.648.000 | 105.648.000 | 96.279.000 | 28.967.000 | 42.439.000 |
| Soliditetsgrad | 37.9% | 37.9% | 37% | 66.3% | 53.6% |
| Ansatte (gns.) | 51 | 51 | 36 | 33 | 32 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Areco Steel AB Siden 4 Mar 2016100% Ejer
Ledelse
5-
Anna Victoria Areskog Siden 17 Jan 2024Næstformand
-
Erik Peter Areskog Siden 17 Jan 2024Formand
-
Mats Alexander Persson Siden 17 Jan 2024Direktør
-
Maid Kulasin Siden 21 May 2025Bestyrelsesmedlem
-
Maid Kulasin Siden 21 May 2025Adm. dir.
Produktionsenheder
1ARECO PROFILES A/S
P-nr. 1000131421
Industriparken 22, 9575 Terndrup
Fremstilling af råjern og råstål samt jernlegeringer (241000)
👥 68 ansatte
Miljøregulering
1 lokation(er)ARECO PROFILES A/S
Industriparken 22, 9575 Terndrup
Maskinværksteder, samt mellemstore fyringsanlæg forbundet med disse maskinværksteder. (kategori 1b)
Maskinværksteder med et hertil indrettet produktionsareal på 1.000 m2 eller derover mv.
Tilsyn: Rebild Kommune
Kilde: Miljøstyrelsens Digitale MiljøAdministration (dma.mst.dk).
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 3.759.676 DKK | 827.112 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 14.631.809 DKK | 3.218.996 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 19.248.698 DKK | 4.234.692 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 10.226.269 DKK | 2.249.764 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | 0 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: ARECO PROFILES A/S (CVR 10778638)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver jernlegeringer, råjern, råstål.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.