BECA-INVEST. VALLENSBÆK ApS
CVR 10 84 91 36 · Vallensbæk · Engroshandel med motorkøretøjer · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
BECA-INVEST. VALLENSBÆK ApS har CVR-nummer 10849136. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Engroshandel med motorkøretøjer (branchekode 467100). Adresse: Møllestensvej 6, 2625 Vallensbæk. Stiftet: 1. juni 1987. Status: aktiv. Seneste årsrapport (1. juli 2024 – 30. juni 2025): bruttofortjeneste -30.717 kr., årets resultat 4.184.138 kr., egenkapital 24.163.852 kr., aktiver i alt 24.857.070 kr. Soliditetsgraden på 97,2 % er højere end hos 96 % af de 483 virksomheder i branchen «Engroshandel med motorkøretøjer», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 4.184.138 kr. er højere end hos 91 % af de 483 virksomheder i branchen «Engroshandel med motorkøretøjer», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som BECA-INVEST. VALLENSBÆK ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Engroshandel med motorkøretøjer (467100)
- Adresse
- Møllestensvej 6, 2625 Vallensbæk
- Kommune
- VALLENSBÆK
- Stiftet
- 1 Jun 1987
- Selskabskapital
- 125.000 DKK
- Formål
- formueadministration
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2004-02-25
- Momsnr. (EU VIES)
- DK10849136 Ikke momsregistreret
- LEI (GLEIF)
- 894500ORC6WMQV88S164
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Møllestensvej 6, 2625 Vallensbæk
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
17,3%
▲ 5,7 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
26,98
▼ 14,1
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
97,2%
▼ 1,4 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
79,2%
▲ 79,2 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
483 virksomheder i «Engroshandel med motorkøretøjer»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -30.717 | -16.437 | -134.951 | -32.295 | -30.297 |
| Resultat før skat | 4.146.992 | 2.564.894 | 662.437 | 3.560.924 | 1.257.579 |
| Årets resultat | 4.184.138 | 2.334.631 | 858.512 | 3.302.710 | 1.235.315 |
| Egenkapital | 24.163.852 | 20.101.714 | 17.884.884 | 17.140.772 | 13.951.061 |
| Aktiver i alt | 24.857.070 | 20.388.877 | 17.911.108 | 17.556.524 | 15.038.809 |
| Omsætningsaktiver | 18.701.627 | 11.790.926 | 9.699.291 | 8.496.032 | 1.284.459 |
| Kortfristet gæld | 693.218 | 287.163 | 26.224 | 260.296 | 1.087.748 |
| Gæld i alt | 693.218 | 287.163 | 26.224 | 415.752 | 1.087.748 |
| Soliditetsgrad | 97.2% | 98.6% | 99.9% | 97.6% | 92.8% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Claus Martin Pedersen Siden 1 Jun 1987100% Ejer
Ledelse
1-
Claus Martin Pedersen Siden 1 Jun 1987Direktør
Produktionsenheder
1BECA-INVEST VALLENSBÆK APS
P-nr. 1000141529
Møllestensvej 6, 2625 Vallensbæk
Engroshandel med motorkøretøjer (467100)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 3.054.085 DKK | 671.880 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 656.163 DKK | 144.342 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 2.658.225 DKK | 584.804 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 1.505.785 DKK | 331.254 DKK | Administrationsselskab |
| 2020 | 2.312.269 DKK | 508.684 DKK | Administrationsselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: BECA-INVEST. VALLENSBÆK ApS (CVR 10849136)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver formueadministration, motorkøretøjer.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.