Stein Company A/S
CVR 12 24 53 86 · Malling · Ikke-finansielle holdingselskaber · Aktieselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Stein Company A/S har CVR-nummer 12245386. Virksomhedsform: Aktieselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Norsmindevej 106, 8340 Malling. Stiftet: 29. juni 1988. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -3.750 kr., årets resultat -5.722 kr., egenkapital 1.494.754 kr., aktiver i alt 1.503.105 kr. Soliditetsgraden på 99,4 % er højere end hos 81 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på -5.722 kr. er lavere end hos 71 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Stein Company A/S? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Norsmindevej 106, 8340 Malling
- Kommune
- AARHUS
- Telefon
- 86210399
- Stiftet
- 29 Jun 1988
- Selskabskapital
- 500.000 DKK
- Formål
- handel og industri samt investeringsvirksomhed herunder indgåelse af forretninger omkring financielle instrumenter samt indgåelse af handler på de internationale valutamarkeder
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af to bestyrelsesmedlemmer i forening eller en direktør
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2020-09-28
- Momsnr. (EU VIES)
- DK12245386 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Norsmindevej 106, 8340 Malling
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
-0,4%
▼ 1,7 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
55,46
▲ 50,2
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
99,4%
▲ 7,3 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-126,3%
▼ 126,3 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -3.750 | -3.750 | -3.750 | -3.750 | -3.750 |
| Resultat før skat | 7.549 | 23.258 | 18.880 | 85.187 | 191.612 |
| Årets resultat | -5.722 | 21.751 | 17.923 | 83.856 | 188.931 |
| Egenkapital | 1.494.754 | 1.635.476 | 1.735.725 | 1.835.602 | 1.751.745 |
| Aktiver i alt | 1.503.105 | 1.774.923 | 1.873.523 | 1.901.644 | 1.921.419 |
| Omsætningsaktiver | 463.126 | 736.304 | 853.385 | 696.440 | 838.071 |
| Kortfristet gæld | 8.351 | 139.447 | 137.798 | 66.042 | 169.674 |
| Gæld i alt | 8.351 | 139.447 | 137.798 | 66.042 | 169.674 |
| Soliditetsgrad | 99.4% | 92.1% | 92.6% | 96.5% | 91.2% |
| Ansatte (gns.) | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Lars Stein Poulsen Siden 29 Jun 1988100% Ejer
Ledelse
4-
Kim Stein Poulsen Siden 1 Sep 1998Bestyrelsesmedlem
-
Lars Stein Poulsen Siden 29 Jun 1988Bestyrelsesmedlem
-
Lars Stein Poulsen Siden 29 Jun 1988Direktør
-
Lisbeth Stein Poulsen Siden 26 Feb 2016Bestyrelsesmedlem
Produktionsenheder
1Stein Company A/S
P-nr. 1007631657
Norsmindevej 106, 8340 Malling
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 19.673 DKK | 4.312 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 13.294 DKK | 2.904 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 47.269 DKK | 10.384 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 289.009 DKK | 63.580 DKK | Administrationsselskab |
| 2020 | 32.841 DKK | 7.216 DKK | Administrationsselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Stein Company A/S (CVR 12245386)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver valutamarkeder, financielle, handler.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.