MUNK HOLDING ApS
CVR 12 76 95 47 · Hillerød · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
MUNK HOLDING ApS har CVR-nummer 12769547. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Gadekærvej 4, 3400 Hillerød. Stiftet: 1. januar 1989. Status: aktiv. Antal ansatte: 1. Seneste årsrapport (1. juli 2024 – 30. juni 2025): bruttofortjeneste -22.463 kr., årets resultat 344.077 kr., egenkapital 16.321.435 kr., aktiver i alt 16.339.201 kr. Soliditetsgraden på 99,9 % er højere end hos 89 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 344.077 kr. er højere end hos 69 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som MUNK HOLDING ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Gadekærvej 4, 3400 Hillerød
- Kommune
- HILLERØD
- Antal ansatte
-
1
2014 2018
- Telefon
- 40504358
- fmunkr@gmail.com
- Stiftet
- 1 Jan 1989
- Selskabskapital
- 200.000 DKK
- Formål
- holdingvirksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2015-11-06
- Momsnr. (EU VIES)
- DK12769547 Ikke momsregistreret
- LEI (GLEIF)
- 5493005YUOHDHVD4L614
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Gadekærvej 4, 3400 Hillerød
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
2,1%
▼ 11,5 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
919,69
▲ 869,4
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
99,9%
▲ 1,9 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-84,3%
▼ 84,3 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -22.463 | -20.450 | -79.148 | -96.198 | -84.133 |
| Resultat før skat | 441.119 | 2.503.242 | 677.383 | -1.826.801 | 2.792.370 |
| Årets resultat | 344.077 | 2.189.632 | 677.383 | -1.810.801 | 2.235.802 |
| Egenkapital | 16.321.435 | 16.099.358 | 14.027.526 | 14.350.143 | 16.560.944 |
| Aktiver i alt | 16.339.201 | 16.425.700 | 14.044.383 | 14.383.596 | 17.012.953 |
| Omsætningsaktiver | 16.339.201 | 16.425.700 | 14.044.383 | 14.197.596 | 16.754.953 |
| Kortfristet gæld | 17.766 | 326.342 | 16.857 | 33.453 | 87.406 |
| Gæld i alt | 17.766 | 326.342 | 16.857 | 33.453 | 436.009 |
| Soliditetsgrad | 99.9% | 98% | 99.9% | 99.8% | 97.3% |
| Ansatte (gns.) | 1 | 0 | 1 | 1 | 1 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Finn Munk Rasmussen Siden 1 Jan 1989100% Ejer
Ledelse
1-
Finn Munk Rasmussen Siden 1 Jan 1989Direktør
Produktionsenheder
1MUNK HOLDING APS
P-nr. 1000442758
Gadekærvej 4, 3400 Hillerød
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
👥 1 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 1.425.552 DKK | 313.610 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 0 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | -1.798.092 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 2.459.378 DKK | 541.046 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | 0 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: MUNK HOLDING ApS (CVR 12769547)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver holdingvirksomhed.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.