Bühler Denmark A/S
CVR 13 88 20 37 · Skovlunde · Fremstilling af maskiner til føde-, drikke- og tobaksvareindustrien · Aktieselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Bühler Denmark A/S har CVR-nummer 13882037. Virksomhedsform: Aktieselskab. Branche: Fremstilling af maskiner til føde-, drikke- og tobaksvareindustrien (branchekode 289300). Adresse: Tonsbakken 14A, 2740 Skovlunde. Stiftet: 1. januar 1990. Status: aktiv. Antal ansatte: 170. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): omsætning 713.416.000 kr., bruttofortjeneste 100.658.000 kr., årets resultat 129.904.000 kr., egenkapital 157.291.000 kr., aktiver i alt 521.341.000 kr. Soliditetsgraden på 30,2 % er lavere end hos 63 % af de 148 virksomheder i branchen «Fremstilling af maskiner til føde-, drikke- og tobaksvareindustrien», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 129.904.000 kr. er højere end hos 99 % af de 148 virksomheder i branchen «Fremstilling af maskiner til føde-, drikke- og tobaksvareindustrien», der har offentliggjort regnskab. Omsætningen steg 21 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Bühler Denmark A/S? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Fremstilling af maskiner til føde-, drikke- og tobaksvareindustrien (289300)
- Adresse
- Tonsbakken 14A, 2740 Skovlunde
- Kommune
- BALLERUP
- Antal ansatte
-
170
1997 2018
- Telefon
- 77429200
- Stiftet
- 1 Jan 1990
- Selskabskapital
- 5.000.000 DKK
- Formål
- direkte eller indirekte gennem datter- eller associerede virksomheder og såvel i indland som i udland at drive virksomhed med handel og industri, og iøvrigt enhver anden i forbindelse hermed stående virksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af bestyrelsesformanden alene, af den administrerende direktør alene eller af næstformanden i forening med et andet medlem af bestyrelsen
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2024-05-07
- Binavne
- 2E Ellgaard Equipment A/S 2E Food Processing Equipment A/S DANISH FOOD EQUIPMENT INTERNATIONAL A/S DFE MEINCKE A/S Haas-Meincke A/S MEINCKE A/S MEINCKE FOOD PROCESSING EQUIPMENT A/S
- Sekundære brancher
- Engroshandel med andre maskiner og andet udstyr (466400)
- Momsnr. (EU VIES)
- DK13882037 ✓ Valideret
- LEI (GLEIF)
- 529900LOU7TLB16G8M36
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Tonsbakken 14A, 2740 Skovlunde
📍 Hovedadresse · 🏭 2 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Overskudsgrad
18,2%
▲ 26,1 pp
Årets resultat i % af omsætning
Egenkapitalforrentning
82,6%
▲ 252,1 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,41
▲ 0,3
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
30,2%
▲ 21,9 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
379,8%
▲ 379,8 pp
Ændring ift. året før
Vækst i omsætning
21,0%
▲ 21,0 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
148 virksomheder i «Fremstilling af maskiner til føde-, drikke- og tobaksvareindustrien»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | 713.416.000 | 589.771.000 | 546.546.000 | 854.013.000 | 384.820.000 |
| Bruttoresultat | 100.658.000 | 100.262.000 | 120.612.000 | 119.168.000 | 82.692.000 |
| Resultat før skat | 139.348.000 | -46.420.000 | -29.186.000 | -28.841.000 | -33.305.000 |
| Årets resultat | 129.904.000 | -46.420.000 | -28.699.000 | -28.841.000 | -44.233.000 |
| Egenkapital | 157.291.000 | 27.387.000 | 33.516.000 | 17.474.000 | 46.315.000 |
| Aktiver i alt | 521.341.000 | 329.401.000 | 408.001.000 | 417.482.000 | 497.877.000 |
| Omsætningsaktiver | 454.025.000 | 280.540.000 | 347.913.000 | 347.867.000 | 419.077.000 |
| Kortfristet gæld | 321.223.000 | 258.374.000 | 208.162.000 | 337.520.000 | 377.790.000 |
| Gæld i alt | 361.749.000 | 296.617.000 | 368.201.000 | 394.953.000 | 439.955.000 |
| Soliditetsgrad | 30.2% | 8.3% | 8.2% | 4.2% | 9.3% |
| Ansatte (gns.) | 179 | 177 | 191 | 221 | 219 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Bühler Food Equipment GmbH Siden 20 Dec 2016100% Ejer
Ledelse
8-
Morten Riisager Siden 8 Jun 2022Adm. dir.
-
Kevin Nielsen Siden 11 Jan 2023Suppleant
-
Erling Steen True Sandberg Siden 11 Jun 2019Bestyrelsesmedlem
-
Mads Islin Fisker Siden 11 Jan 2023Bestyrelsesmedlem
-
Rikke Søgård Nielsen Siden 11 Jan 2023Suppleant
-
Marianne Herzog Siden 12 Apr 2023Bestyrelsesmedlem
-
Cornelia Nowak Siden 12 Apr 2023Næstformand
-
Andreas Markus Kratzer Siden 12 Apr 2023Formand
Produktionsenheder
2Bühler Denmark A/S
P-nr. 1002948979
Tonsbakken 14A, 2740 Skovlunde
Fremstilling af maskiner til føde-, drikke- og tobaksvareindustrien (289300)
👥 111 ansatte
HAAS-MEINCKE A/S - RØDKÆRSBRO
P-nr. 1020990844
Stadionvej 23, 8840 Rødkærsbro
Fremstilling af maskiner til føde-, drikke- og tobaksvareindustrien (289300)
👥 61 ansatte
Fødevarekontrol (Smiley)
2 kontrolstederBühler Denmark A/S
Stadionvej 23, 8840 Rødkærsbro
Senest kontrolleret 15 Jun 2026
Bühler Denmark A/S
Tonsbakken 14A, 2740 Skovlunde
Senest kontrolleret 27 Aug 2025
Kilde: Fødevarestyrelsens Smiley-ordning (findsmiley.dk).
Miljøregulering
2 lokation(er)HAAS-MEINCKE A/S - RØDKÆRSBRO
Stadionvej 23, 8840 Rødkærsbro
Maskinværksteder, samt mellemstore fyringsanlæg forbundet med disse maskinværksteder. (kategori 1b)
Maskinværksteder med et hertil indrettet produktionsareal på 1.000 m2 eller derover mv.
Tilsyn: Viborg Kommune
JPBC
Stadionvej 3, 8840 Rødkærsbro
Maskinværksteder, samt mellemstore fyringsanlæg forbundet med disse maskinværksteder. (kategori 1b)
Maskinværksteder med et hertil indrettet produktionsareal på 1.000 m2 eller derover mv.
Tilsyn: Viborg Kommune
Kilde: Miljøstyrelsens Digitale MiljøAdministration (dma.mst.dk).
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | -38.719.416 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | -22.710.321 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | -12.010.422 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | -9.581.714 DKK | 0 DKK | Administrationsselskab |
| 2020 | -21.004.486 DKK | 0 DKK | Administrationsselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Bühler Denmark A/S (CVR 13882037)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver indland, tobaksvareindustrien, datter.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.