PA-REVISION A/S
CVR 13 92 34 85 · Gentofte · Bogføring og revision; skatterådgivning · Aktieselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
PA-REVISION A/S har CVR-nummer 13923485. Virksomhedsform: Aktieselskab. Branche: Bogføring og revision; skatterådgivning (branchekode 692000). Adresse: Gentoftegade 56A, 2. tv, 2820 Gentofte. Stiftet: 19. februar 1990. Status: aktiv. Seneste årsrapport (1. juli 2025 – 30. juni 2026): omsætning 0 kr., bruttofortjeneste -45.480 kr., årets resultat -1.227.628 kr., egenkapital 6.984.069 kr., aktiver i alt 7.580.130 kr. Soliditetsgraden på 92,1 % er højere end hos 82 % af de 3.115 virksomheder i branchen «Bogføring og revision; skatterådgivning», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på -1.227.628 kr. er lavere end hos 99 % af de 3.115 virksomheder i branchen «Bogføring og revision; skatterådgivning», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som PA-REVISION A/S? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Bogføring og revision; skatterådgivning (692000)
- Adresse
- Gentoftegade 56A, 2. tv, 2820 Gentofte
- Kommune
- GENTOFTE
- Telefon
- 24866920
- meaddis24@gmail.com
- Stiftet
- 19 Feb 1990
- Selskabskapital
- 500.000 DKK
- Formål
- investere selskabets aktiver bedst muligt i overensstemmelse med lovgivningen
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør eller af 2 bestyrelsesmedlemmer i forening
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2019-11-05
- Momsnr. (EU VIES)
- DK13923485 Ikke momsregistreret
- LEI (GLEIF)
- 549300Q58UZM6C3NUX19
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Gentoftegade 56A, 2. tv, 2820 Gentofte
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
-17,6%
▼ 46,0 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,93
▲ 1,1
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
92,1%
▼ 0,3 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-149,0%
▼ 149,0 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
3115 virksomheder i «Bogføring og revision; skatterådgivning»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Bruttoresultat | -45.480 | -44.287 | -25.061 | -29.891 | -35.802 |
| Resultat før skat | -1.488.810 | 3.032.771 | 1.674.018 | -1.016.508 | 537.836 |
| Årets resultat | -1.227.628 | 2.504.990 | 1.347.714 | -869.152 | 430.370 |
| Egenkapital | 6.984.069 | 8.811.697 | 6.706.707 | 5.458.993 | 6.428.145 |
| Aktiver i alt | 7.580.130 | 9.531.610 | 6.732.470 | 5.551.113 | 6.686.845 |
| Omsætningsaktiver | 1.153.026 | 598.214 | 580.113 | 468.373 | 582.056 |
| Kortfristet gæld | 596.061 | 719.913 | 25.763 | 92.120 | 258.700 |
| Gæld i alt | 596.061 | 719.913 | 25.763 | 92.120 | 258.700 |
| Soliditetsgrad | 92.1% | 92.4% | 99.6% | 98.3% | 96.1% |
| Ansatte (gns.) | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Merete Addis Siden 6 Apr 2015100% Ejer
Ledelse
4-
Merete Addis Siden 19 Feb 1990Bestyrelsesmedlem
-
Merete Addis Siden 1 Nov 2015Direktør
-
Maria Addis Siden 1 Dec 2001Bestyrelsesmedlem
-
Kristoffer Gravgaard Addis Siden 1 Dec 2001Bestyrelsesmedlem
Produktionsenheder
1PA-REVISION A/S
P-nr. 1000649770
Gentoftegade 56A, 2. tv, 2820 Gentofte
Bogføring og revision; skatterådgivning (692000)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 813.497 DKK | 178.948 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | -669.823 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 470.320 DKK | 103.466 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 683.637 DKK | 150.392 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | 446.046 DKK | 98.120 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: PA-REVISION A/S (CVR 13923485)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteter- Ejd. Rosenkæret 11 ApS Glostrup
- TDH Byg ApS Kgs. Lyngby
- Fælles Service Center F.M.B.A. Aarhus N
- BITTEN OG MADS CLAUSENS FOND Nordborg
- DANSK REVISION SKIVE REGISTRERET REVISIONSANPARTSSELSKAB Skive
- STEEN DAHL ANDERSEN, STATSAUTORISERET REVISIONSANPARTSSELSKAB Værløse
- Ananda Marga Fonden København S
- GALTEN BRUGS Galten
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver lovgivningen, muligt, bedst.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.