FL AUTOMATION ApS
CVR 14 68 85 01 · Næstved · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
FL AUTOMATION ApS har CVR-nummer 14688501. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Maglemølle 96A, 4700 Næstved. Stiftet: 1. august 1990. Status: aktiv. Seneste årsrapport (1. juli 2025 – 30. juni 2026): bruttofortjeneste -8.750 kr., årets resultat 154.708 kr., egenkapital 306.747 kr., aktiver i alt 435.821 kr. Soliditetsgraden på 70,4 % er lavere end hos 66 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 154.708 kr. er højere end hos 60 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som FL AUTOMATION ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Maglemølle 96A, 4700 Næstved
- Kommune
- NÆSTVED
- Telefon
- 55502200
- sl@inoxpneumatic.dk
- Stiftet
- 1 Aug 1990
- Selskabskapital
- 125.000 DKK
- Formål
- besidde kapitalandele i dattervirksomheder og anden dermed beslægtet virksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2024-10-01
- Momsnr. (EU VIES)
- DK14688501 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Maglemølle 96A, 4700 Næstved
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
50,4%
▲ 57,9 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
0,36
▲ 0,0
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
70,4%
▲ 14,1 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
1.462,9%
▲ 1.462,9 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -8.750 | -5.545 | 186.254 | 19.158 | -7.188 |
| Resultat før skat | 153.275 | -15.521 | 133.080 | 18.275 | 89.659 |
| Årets resultat | 154.708 | -11.351 | 136.741 | 20.316 | 91.403 |
| Egenkapital | 306.747 | 152.039 | 285.390 | 148.649 | 223.333 |
| Aktiver i alt | 435.821 | 270.267 | 483.842 | 293.189 | 449.518 |
| Omsætningsaktiver | 46.200 | 44.461 | 60.491 | 64.217 | 148.204 |
| Kortfristet gæld | 129.074 | 118.228 | 143.295 | 139.335 | 199.942 |
| Gæld i alt | 129.074 | 118.228 | 198.452 | 144.540 | 226.185 |
| Soliditetsgrad | 70.4% | 56.3% | 59% | 50.7% | 49.7% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Søren Larsen Siden 14 Aug 2006100% Ejer
Ledelse
1-
Søren Larsen Siden 1 Jun 2004Direktør
Produktionsenheder
1SB TRÆ APS
P-nr. 1003821247
Maglemølle 96A, 4700 Næstved
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 241.855 DKK | 53.196 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 27.427 DKK | 6.028 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 119.188 DKK | 26.202 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 72.012 DKK | 15.840 DKK | Administrationsselskab |
| 2020 | -3.117 DKK | 0 DKK | Administrationsselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: FL AUTOMATION ApS (CVR 14688501)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver dattervirksomheder.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.