TAS INVEST ApS
CVR 19 36 20 86 · Herning · Finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
TAS INVEST ApS har CVR-nummer 19362086. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Finansielle holdingselskaber (branchekode 642110). Adresse: Højen 21, 7400 Herning. Stiftet: 1. juni 1996. Status: aktiv. Seneste årsrapport (1. oktober 2024 – 30. september 2025): bruttofortjeneste 265.855 kr., årets resultat 37.481 kr., egenkapital 1.771.374 kr., aktiver i alt 4.645.349 kr. Soliditetsgraden på 38,1 % er lavere end hos 83 % af de 5.779 virksomheder i branchen «Finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 37.481 kr. er lavere end hos 55 % af de 5.779 virksomheder i branchen «Finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 37 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som TAS INVEST ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Finansielle holdingselskaber (642110)
- Adresse
- Højen 21, 7400 Herning
- Kommune
- HERNING
- Stiftet
- 1 Jun 1996
- Selskabskapital
- 200.000 DKK
- Formål
- formueadministration
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2011-01-20
- Momsnr. (EU VIES)
- DK19362086 Ikke momsregistreret
- LEI (GLEIF)
- 9845008A7E4861FCBD34
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Højen 21, 7400 Herning
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
2,1%
▼ 1,1 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
0,76
▲ 0,0
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
38,1%
▲ 1,4 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-32,2%
▼ 32,2 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
5779 virksomheder i «Finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 265.855 | 194.746 | 169.729 | 168.608 | 171.334 |
| Resultat før skat | 42.990 | 52.554 | 67.894 | 590.147 | 199.284 |
| Årets resultat | 37.481 | 55.309 | 49.745 | 698.488 | 162.995 |
| Egenkapital | 1.771.374 | 1.749.480 | 1.816.171 | 1.884.226 | 1.185.738 |
| Aktiver i alt | 4.645.349 | 4.767.043 | 3.641.665 | 3.817.143 | 3.278.368 |
| Omsætningsaktiver | 274.766 | 317.421 | 568.508 | 657.680 | 449.557 |
| Kortfristet gæld | 361.827 | 413.232 | 260.363 | 324.939 | 409.107 |
| Gæld i alt | 2.873.975 | 3.017.563 | 1.825.494 | 1.932.917 | 2.092.630 |
| Soliditetsgrad | 38.1% | 36.7% | 49.9% | 49.4% | 36.2% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 0 | 0 | 0 | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
5-
Claus Harring Boll Siden 11 Aug 199850% Ejer
-
Bodil Brinch Boll Siden 11 Aug 199810% Ejer
-
Thomas Brinch Boll Siden 11 Aug 199810% Ejer
-
Stine Brinch Boll Siden 11 Aug 199810% Ejer
-
Anne Mette Brinch Boll Siden 11 Aug 199810% Ejer
Ledelse
3-
Claus Harring Boll Siden 7 Jan 2003Bestyrelsesmedlem
-
Claus Harring Boll Siden 11 Aug 1998Direktør
-
Bodil Brinch Boll Siden 7 Jan 2003Bestyrelsesmedlem
Produktionsenheder
1TAS INVEST APS
P-nr. 1004799131
Højen 21, 7400 Herning
Finansielle holdingselskaber (642110)
👥 1 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 165.737 DKK | 36.454 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 157.811 DKK | 34.716 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 617.572 DKK | 135.850 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 329.737 DKK | 72.534 DKK | Administrationsselskab |
| 2020 | 340.732 DKK | 74.954 DKK | Administrationsselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: TAS INVEST ApS (CVR 19362086)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Koncern
Fra ejerskab registreret i GLEIF (LEI)Datterselskaber
Relaterede virksomheder
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver formueadministration.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.