KNUD RASMUSSEN HOLDING ApS
CVR 19 79 47 92 · Køge · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
KNUD RASMUSSEN HOLDING ApS har CVR-nummer 19794792. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Skovvænget 14, 4600 Køge. Stiftet: 1. november 1996. Status: aktiv. Seneste årsrapport (1. juli 2025 – 30. juni 2026): bruttofortjeneste -111.534 kr., årets resultat 1.107.240 kr., egenkapital 12.528.633 kr., aktiver i alt 12.729.301 kr. Soliditetsgraden på 98,4 % er højere end hos 72 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 1.107.240 kr. er højere end hos 83 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som KNUD RASMUSSEN HOLDING ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Skovvænget 14, 4600 Køge
- Kommune
- KØGE
- Telefon
- 27838927
- Stiftet
- 1 Nov 1996
- Selskabskapital
- 125.000 DKK
- Formål
- financierings- og investeringsvirksomhed og anden i forbindelse hermed stående virksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 1996-11-01
- Momsnr. (EU VIES)
- DK19794792 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 1 uge siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Skovvænget 14, 4600 Køge
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
8,8%
▲ 7,0 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
62,94
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
98,4%
▼ 1,6 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
428,0%
▲ 428,0 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -111.534 | -108.631 | -100.982 | -94.655 | -110.494 |
| Resultat før skat | 1.422.345 | 261.578 | 1.272.308 | 436.392 | -1.384.095 |
| Årets resultat | 1.107.240 | 209.717 | 992.628 | 392.497 | -1.079.467 |
| Egenkapital | 12.528.633 | 11.421.394 | 11.333.677 | 10.341.047 | 9.948.550 |
| Aktiver i alt | 12.729.301 | 11.421.394 | 11.335.177 | 10.341.047 | 9.965.419 |
| Omsætningsaktiver | 12.629.301 | 11.321.394 | 11.335.177 | 10.341.047 | 9.965.419 |
| Kortfristet gæld | 200.668 | 0 | 1.500 | 0 | 16.869 |
| Gæld i alt | 200.668 | 0 | 1.500 | 0 | 16.869 |
| Soliditetsgrad | 98.4% | 100% | 100% | 100% | 99.8% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
2-
Knud Arne Rasmussen Siden 15 Feb 202650% Ejer
-
Grethe Rasmussen Siden 15 Feb 202650% Ejer
Ledelse
1-
Grethe Rasmussen Siden 9 Mar 2026Adm. dir.
Produktionsenheder
1KNUD RASMUSSEN HOLDING APS
P-nr. 1004052321
Skovvænget 14, 4600 Køge
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 324.605 DKK | 71.412 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 0 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | -1.384.095 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 1.845.459 DKK | 405.988 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | 262.323 DKK | 41.109 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: KNUD RASMUSSEN HOLDING ApS (CVR 19794792)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver financierings.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.