STEEN GINNERUP HOLDING ApS
CVR 20 00 00 07 · Skive · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
STEEN GINNERUP HOLDING ApS har CVR-nummer 20000007. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Ulvevej 26, 7800 Skive. Stiftet: 1. april 1997. Status: aktiv. Seneste årsrapport (1. juli 2024 – 30. juni 2025): bruttofortjeneste -69.000 kr., årets resultat 6.732.000 kr., egenkapital 103.403.000 kr., aktiver i alt 104.848.000 kr. Soliditetsgraden på 98,6 % er højere end hos 74 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 6.732.000 kr. er højere end hos 96 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som STEEN GINNERUP HOLDING ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Ulvevej 26, 7800 Skive
- Kommune
- SKIVE
- Telefon
- 96147160
- Stiftet
- 1 Apr 1997
- Selskabskapital
- 200.000 DKK
- Formål
- eje aktier i Steen Ginnerup A/S og Steen Ginnerup Ejendomme ApS samt andre aktier og anparter og forestå finansiering
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør eller tre bestyrelsesmedlemmer i forening
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2013-11-05
- Momsnr. (EU VIES)
- DK20000007 Ikke momsregistreret
- LEI (GLEIF)
- 549300HYC7MQ3HKPZ103
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Ulvevej 26, 7800 Skive
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
6,5%
▼ 1,9 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
7,77
▼ 4,6
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
98,6%
▼ 0,3 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-20,6%
▼ 20,6 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -69.000 | -98.000 | -79.893 | -79.509 | 27.462.856 |
| Resultat før skat | 6.392.000 | 8.035.000 | 15.640.751 | 23.617.572 | 18.290.253 |
| Årets resultat | 6.732.000 | 8.483.000 | 16.685.952 | 24.288.662 | 20.279.301 |
| Egenkapital | 103.403.000 | 100.671.000 | 97.188.058 | 80.502.106 | 59.967.810 |
| Aktiver i alt | 104.848.000 | 101.805.000 | 99.131.807 | 86.553.358 | 63.384.258 |
| Omsætningsaktiver | 11.229.000 | 14.005.000 | 19.600.185 | 17.570.585 | 25.932.929 |
| Kortfristet gæld | 1.445.000 | 1.134.000 | 1.943.749 | 6.051.252 | 3.416.448 |
| Gæld i alt | 1.445.000 | 1.134.000 | 1.943.749 | 6.051.252 | 3.416.448 |
| Soliditetsgrad | 98.6% | 98.9% | 98% | 93% | 94.6% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 0 | 0 | 0 | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
3-
SIKAIN HOLDING ApS Siden 1 Dec 202533,33% Ejer
-
LINE BRØNS HOLDING ApS Siden 1 Dec 202533,33% Ejer
-
MVG HOLDING ApS Siden 1 Dec 202533,33% Ejer
Ledelse
5-
Steen Ginnerup Siden 5 Nov 2013Bestyrelsesmedlem
-
Anne Lindholt Kornvig Siden 31 Oct 2016Formand
-
Line Lindholt Brøns Siden 31 Oct 2016Bestyrelsesmedlem
-
Line Lindholt Brøns Siden 1 Dec 2025Direktør
-
Mads Vestergaard Ginnerup Siden 5 Nov 2013Bestyrelsesmedlem
Produktionsenheder
1STEEN GINNERUP HOLDING APS
P-nr. 1004210039
Ulvevej 26, 7800 Skive
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 6.298.246 DKK | 1.353.008 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 7.321.274 DKK | 1.601.902 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | -2.862.176 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 3.038.720 DKK | 667.403 DKK | Administrationsselskab |
| 2020 | 5.419.000 DKK | 1.191.037 DKK | Administrationsselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: STEEN GINNERUP HOLDING ApS (CVR 20000007)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteter- KOMPLEMENTARSELSKABET CORE GERMAN RESIDENTIAL II ApS København V
- Udviklingsselskabet Enghave Brygge ApS Charlottenlund
- STEEN BJERREGAARD HOLDING ApS Kokkedal
- Obton Solenergi Ginnerup Komplementaranpartsselskab Aarhus C
- Ginnerup MH II ApS Skive
- Ginnerup MH I ApS Skive
- MALC HOLDING ApS Odense M
- ARH HOLDING ApS Charlottenlund
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver ginnerup, steen, forestå.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.