SVENNINGSEN HOLDING A/S
CVR 20 04 80 93 · Kastrup · Ikke-finansielle holdingselskaber · Aktieselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
SVENNINGSEN HOLDING A/S har CVR-nummer 20048093. Virksomhedsform: Aktieselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Tømmerupvej 3, 2770 Kastrup. Stiftet: 1. maj 1997. Status: aktiv. Antal ansatte: 2. Seneste årsrapport (1. oktober 2024 – 30. september 2025): bruttofortjeneste -1.004.625 kr., årets resultat -91.346 kr., egenkapital 76.630.380 kr., aktiver i alt 84.991.761 kr. Soliditetsgraden på 90,2 % er højere end hos 52 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på -91.346 kr. er lavere end hos 87 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som SVENNINGSEN HOLDING A/S? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Tømmerupvej 3, 2770 Kastrup
- Kommune
- TÅRNBY
- Antal ansatte
- 2
- Telefon
- 40502902
- nsv@svencon.dk
- Stiftet
- 1 May 1997
- Selskabskapital
- 5.000.000 DKK
- Formål
- investere direkte eller indirekte i selskaber eller i værdipapirer samt anden beslægtet virksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør, af to bestyrelsesmedlemmer i forening eller af den samlede bestyrelse.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2017-11-24
- Sekundære brancher
- Virksomhedsrådgivning og anden ledelsesrådgivning (702000)
- Momsnr. (EU VIES)
- DK20048093 ✓ Valideret
- LEI (GLEIF)
- 254900W8VMYWUXZ31N76
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Tømmerupvej 3, 2770 Kastrup
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
-0,1%
▼ 4,4 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
6,35
▼ 12,3
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
90,2%
▼ 6,2 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-102,7%
▼ 102,7 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -1.004.625 | -848.875 | -677.442 | -313.046 | -701.304 |
| Resultat før skat | -195.388 | 4.224.942 | 21.117.188 | -4.819.982 | 5.655.141 |
| Årets resultat | -91.346 | 3.382.007 | 21.262.021 | -3.495.979 | 4.689.231 |
| Egenkapital | 76.630.380 | 78.779.694 | 86.359.295 | 65.184.148 | 71.777.325 |
| Aktiver i alt | 84.991.761 | 81.714.392 | 119.624.813 | 73.822.009 | 75.510.990 |
| Omsætningsaktiver | 53.096.664 | 54.598.285 | 57.541.472 | 35.076.776 | 43.814.702 |
| Kortfristet gæld | 8.361.381 | 2.934.698 | 33.265.518 | 8.637.861 | 3.733.665 |
| Gæld i alt | 8.361.381 | 2.934.698 | 33.265.518 | 8.637.861 | 3.733.665 |
| Soliditetsgrad | 90.2% | 96.4% | 72.2% | 88.3% | 95.1% |
| Ansatte (gns.) | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Niels Svenningsen Siden 1 May 1997100% Ejer
Ledelse
4-
Niels Svenningsen Siden 1 May 1997Bestyrelsesmedlem
-
Niels Svenningsen Siden 1 May 1997Direktør
-
Birgit Frydenlund Svenningsen Siden 1 May 1997Bestyrelsesmedlem
-
Benny Frydenlund Svenningsen Siden 24 Feb 2005Bestyrelsesmedlem
Produktionsenheder
1SVENNINGSEN HOLDING A/S
P-nr. 1004248409
Tømmerupvej 3, 2770 Kastrup
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
👥 2 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 4.026.284 DKK | 885.764 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 36.521.464 DKK | 8.034.708 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | -5.063.705 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 5.450.927 DKK | 1.198.097 DKK | Administrationsselskab |
| 2020 | 519.489 DKK | 114.268 DKK | Administrationsselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: SVENNINGSEN HOLDING A/S (CVR 20048093)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver investere.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.