LARS SVENDSEN HOLDING ApS
CVR 21 30 50 73 · Roskilde · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
LARS SVENDSEN HOLDING ApS har CVR-nummer 21305073. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Dronning Margrethes Vej 43, 4000 Roskilde. Stiftet: 18. juni 1998. Status: aktiv. Antal ansatte: 2. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): omsætning 20.000 kr., bruttofortjeneste -4.075.876 kr., årets resultat 19.551.052 kr., egenkapital 578.168.734 kr., aktiver i alt 584.125.821 kr. Soliditetsgraden på 99,0 % er højere end hos 77 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 19.551.052 kr. er højere end hos 98 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som LARS SVENDSEN HOLDING ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Dronning Margrethes Vej 43, 4000 Roskilde
- Kommune
- ROSKILDE
- Antal ansatte
-
2
2016 2018
- Stiftet
- 18 Jun 1998
- Selskabskapital
- 125.000 DKK
- Formål
- besidde aktier i datterselskab
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2016-09-01
- Momsnr. (EU VIES)
- DK21305073 ✓ Valideret
- LEI (GLEIF)
- 254900209RCSQY1RQI44
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Dronning Margrethes Vej 43, 4000 Roskilde
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Overskudsgrad
97.755,3%
Årets resultat i % af omsætning
Egenkapitalforrentning
3,4%
▼ 4,4 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
63,55
▲ 26,7
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
99,0%
▲ 0,9 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-56,4%
▼ 56,4 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | 20.000 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Bruttoresultat | -4.075.876 | -289.250 | -853.406 | -158.454 | -306.194 |
| Resultat før skat | 25.526.919 | 59.426.100 | 36.856.515 | 32.443.564 | 32.401.718 |
| Årets resultat | 19.551.052 | 44.874.646 | 28.692.977 | 39.452.029 | 21.562.599 |
| Egenkapital | 578.168.734 | 572.017.682 | 537.143.036 | 513.450.058 | 483.998.029 |
| Aktiver i alt | 584.125.821 | 583.199.094 | 544.308.998 | 513.534.810 | 493.301.850 |
| Omsætningsaktiver | 354.983.353 | 399.184.296 | 403.893.110 | 392.869.760 | 348.892.437 |
| Kortfristet gæld | 5.586.181 | 10.845.826 | 7.165.962 | 84.752 | 9.111.321 |
| Gæld i alt | 5.586.181 | 10.845.826 | 7.165.962 | 84.752 | 9.111.321 |
| Soliditetsgrad | 99% | 98.1% | 98.7% | 100% | 98.1% |
| Ansatte (gns.) | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
4-
Lars Erik Svendsen Siden 14 Aug 201610% Ejer
-
Cathrine Louise Svendsen Siden 14 Aug 201625% Ejer
-
Henrik Max Svendsen Siden 14 Aug 201625% Ejer
-
Eric Emil Svendsen Siden 14 Aug 201625% Ejer
Ledelse
1-
Lars Erik Svendsen Siden 18 Jun 1998Direktør
Produktionsenheder
1LARS SVENDSEN HOLDING APS
P-nr. 1004840231
Dronning Margrethes Vej 43, 4000 Roskilde
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
👥 2 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 52.697.094 DKK | 11.593.340 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 9.841.799 DKK | 2.165.174 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | -34.630.637 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 46.343.026 DKK | 10.195.460 DKK | Administrationsselskab |
| 2020 | 13.794.159 DKK | 3.034.702 DKK | Administrationsselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: LARS SVENDSEN HOLDING ApS (CVR 21305073)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Koncern
Fra ejerskab registreret i GLEIF (LEI)Datterselskaber
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver datterselskab.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.