POUL MUNK HOLDING ApS
CVR 21 46 20 47 · Silkeborg · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
POUL MUNK HOLDING ApS har CVR-nummer 21462047. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Gødvad Mælkevej 22, 8600 Silkeborg. Stiftet: 24. november 1998. Status: aktiv. Antal ansatte: 1. Seneste årsrapport (1. juli 2024 – 30. juni 2025): bruttofortjeneste -111.244 kr., årets resultat -650.605 kr., egenkapital 39.619.282 kr., aktiver i alt 41.385.954 kr. Soliditetsgraden på 95,7 % er højere end hos 62 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på -650.605 kr. er lavere end hos 95 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som POUL MUNK HOLDING ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Gødvad Mælkevej 22, 8600 Silkeborg
- Kommune
- SILKEBORG
- Antal ansatte
-
1
2012 2017
- Telefon
- 20231055
- pc@easy2find.dk
- Stiftet
- 24 Nov 1998
- Selskabskapital
- 318.400 DKK
- Formål
- eje aktier i automobilhandelvirksomheder og anden hermed beslægtet virksomhed, herunder besiddelse og udlejning af fast ejendom
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør alene eller af den samlede bestyrelse.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2024-10-09
- Momsnr. (EU VIES)
- DK21462047 Ikke momsregistreret
- LEI (GLEIF)
- 5493004UE1HSJB2JRX95
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Gødvad Mælkevej 22, 8600 Silkeborg
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
-1,6%
▼ 8,5 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
12,13
▲ 10,3
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
95,7%
▲ 18,1 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-123,4%
▼ 123,4 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -111.244 | -134.457 | -141.691 | -144.829 | -121.675 |
| Resultat før skat | -1.041.743 | 3.416.089 | 2.059.056 | 249.767 | 5.642.921 |
| Årets resultat | -650.605 | 2.779.672 | 1.634.226 | 412.575 | 4.867.027 |
| Egenkapital | 39.619.282 | 40.269.887 | 46.490.215 | 53.855.989 | 53.443.415 |
| Aktiver i alt | 41.385.954 | 51.906.762 | 61.925.623 | 63.261.352 | 57.356.685 |
| Omsætningsaktiver | 21.426.420 | 21.694.237 | 32.240.033 | 33.705.637 | 28.797.513 |
| Kortfristet gæld | 1.766.672 | 11.636.875 | 15.435.408 | 9.405.363 | 3.913.270 |
| Gæld i alt | 1.766.672 | 11.636.875 | 15.435.408 | 9.405.363 | 3.913.270 |
| Soliditetsgrad | 95.7% | 77.6% | 75.1% | 85.1% | 93.2% |
| Ansatte (gns.) | 0 | — | 0 | 1 | 1 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
3-
Mette Mercedes Holding ApS Siden 1 Mar 201833,33% Ejer
-
Camilla Carrera Holding ApS Siden 1 Mar 201833,33% Ejer
-
Line Lotus Holding ApS Siden 1 Mar 201833,33% Ejer
Ledelse
5-
Preben Christensen Siden 14 Nov 2016Formand
-
Mette Mercedes Munk Siden 23 Nov 2010Bestyrelsesmedlem
-
Mette Mercedes Munk Siden 23 Nov 2010Direktør
-
Line Lotus Munk Siden 16 Dec 2013Bestyrelsesmedlem
-
Camilla Carrera Munk Siden 16 Dec 2013Bestyrelsesmedlem
Produktionsenheder
1POUL MUNK HOLDING ApS
P-nr. 1005030888
Gødvad Mælkevej 22, 8600 Silkeborg
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
👥 1 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 3.831.373 DKK | 839.545 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 2.556.158 DKK | 558.716 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 639.081 DKK | 134.528 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 6.433.368 DKK | 1.408.520 DKK | Administrationsselskab |
| 2020 | 826.223 DKK | 181.764 DKK | Administrationsselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: POUL MUNK HOLDING ApS (CVR 21462047)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver automobilhandelvirksomheder, besiddelse.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.