VEJLE KALK- OG MØRTELVÆRK A/S
CVR 24 24 91 58 · Vejle · Fremstilling af mørtel · Aktieselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
VEJLE KALK- OG MØRTELVÆRK A/S har CVR-nummer 24249158. Virksomhedsform: Aktieselskab. Branche: Fremstilling af mørtel (branchekode 236400). Adresse: Godthåbsvej 13, 7100 Vejle. Stiftet: 16. oktober 1999. Status: aktiv. Antal ansatte: 22. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 21.548.598 kr., årets resultat 5.985.725 kr., egenkapital 28.018.180 kr., aktiver i alt 41.879.796 kr. Soliditetsgraden på 66,9 % er højere end hos 64 % af de 11 virksomheder i branchen «Fremstilling af mørtel», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 5.985.725 kr. er højere end hos 73 % af de 11 virksomheder i branchen «Fremstilling af mørtel», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som VEJLE KALK- OG MØRTELVÆRK A/S? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Fremstilling af mørtel (236400)
- Adresse
- Godthåbsvej 13, 7100 Vejle
- Kommune
- VEJLE
- Antal ansatte
-
22
2000 2018
- Telefon
- 75820111
- Stiftet
- 16 Oct 1999
- Selskabskapital
- 5.000.000 DKK
- Formål
- handel og produktionsvirksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af direktøren og formanden for bestyrelsen eller af den samlede bestyrelse.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2024-05-15
- Momsnr. (EU VIES)
- DK24249158 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Godthåbsvej 13, 7100 Vejle
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
21,4%
▲ 2,6 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
3,11
▲ 0,8
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
66,9%
▲ 3,8 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
32,6%
▲ 32,6 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
11 virksomheder i «Fremstilling af mørtel»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 21.548.598 | 17.260.627 | 14.549.794 | 14.644.827 | 12.705.322 |
| Resultat før skat | 7.626.441 | 5.808.493 | 2.674.301 | 3.547.045 | 2.582.556 |
| Årets resultat | 5.985.725 | 4.512.844 | 2.068.006 | 2.758.335 | 2.006.012 |
| Egenkapital | 28.018.180 | 24.028.955 | 20.514.361 | 19.244.955 | 16.486.621 |
| Aktiver i alt | 41.879.796 | 38.096.382 | 33.261.410 | 32.202.214 | 30.357.434 |
| Omsætningsaktiver | 22.045.033 | 16.660.143 | 12.532.629 | 13.891.874 | 10.226.927 |
| Kortfristet gæld | 7.081.975 | 7.289.615 | 5.766.289 | 7.897.414 | 7.942.839 |
| Gæld i alt | 13.442.616 | 13.428.427 | 12.127.302 | 12.324.067 | 13.276.560 |
| Soliditetsgrad | 66.9% | 63.1% | 61.7% | 59.8% | 54.3% |
| Ansatte (gns.) | 18 | 18 | 17 | 14 | 14 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
4-
RENE SKOVGÅRD HOLDING ApS Siden 10 Mar 202510% Ejer
-
EMR, MURER & ENTREPRENØR A/S Siden 11 Nov 201433,33% Ejer
-
M. DAM HOLDING ApS Siden 11 Nov 201410% Ejer
-
LYKKE JACOBSEN HOLDING ApS Siden 10 Mar 202510% Ejer
Ledelse
6-
Henry Blach Bærentzen Siden 29 May 2015Bestyrelsesmedlem
-
Gudmund Skovbjerg Jeppesen Siden 15 May 2007Bestyrelsesmedlem
-
René Skovgård Siden 15 May 2024Formand
-
Niels Bjerremann Hermansen Siden 20 Mar 2023Adm. dir.
-
Per Engholm Breinbjerg Siden 15 May 2024Bestyrelsesmedlem
-
Bo Lykke Jacobsen Siden 15 May 2024Næstformand
Produktionsenheder
1VEJLE KALK- OG MØRTELVÆRK A/S
P-nr. 1001752035
Godthåbsvej 13, 7100 Vejle
Fremstilling af mørtel (236400)
👥 23 ansatte
Miljøregulering
1 lokation(er)Vejle Kalk- og Mørtelværk A/S
Godthåbsvej 13, 7100 Vejle
Godkendelsespligtig (bilag 1)
Mørtelværker, grusværker eller stenknuserier, som ikke er placeret ved indvindingsstedet.
Tilsyn: Vejle Kommune
Kilde: Miljøstyrelsens Digitale MiljøAdministration (dma.mst.dk).
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 6.157.646 DKK | 1.354.672 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 3.245.877 DKK | 714.076 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 3.574.682 DKK | 786.412 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 2.413.807 DKK | 531.036 DKK | Administrationsselskab |
| 2020 | 1.241.842 DKK | 273.196 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: VEJLE KALK- OG MØRTELVÆRK A/S (CVR 24249158)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver mørtel, produktionsvirksomhed.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.