GADENS STEMMER A.M.B.A.
CVR 25 14 73 40 · København V · Andre organisationers og foreningers aktiviteter i.a.n. · Andelsselskab (-forening) med begrænset ansvar · CVR-registret ↗
Kort fortalt
GADENS STEMMER A.M.B.A. har CVR-nummer 25147340. Virksomhedsform: Andelsselskab (-forening) med begrænset ansvar. Branche: Andre organisationers og foreningers aktiviteter i.a.n. (branchekode 949900). Adresse: Ingerslevsgade 44, 1705 København V. Stiftet: 8. juli 2013. Status: aktiv. Antal ansatte: 8. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): omsætning 5.291.892 kr., bruttofortjeneste 2.940.091 kr., årets resultat -100.476 kr., egenkapital 755.388 kr., aktiver i alt 1.719.490 kr. Soliditetsgraden på 43,9 % er lavere end hos 66 % af de 160 virksomheder i branchen «Andre organisationers og foreningers aktiviteter i.a.n.», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på -100.476 kr. er lavere end hos 79 % af de 160 virksomheder i branchen «Andre organisationers og foreningers aktiviteter i.a.n.», der har offentliggjort regnskab. Omsætningen steg 2 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som GADENS STEMMER A.M.B.A.? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Andre organisationers og foreningers aktiviteter i.a.n. (949900)
- Adresse
- Ingerslevsgade 44, 1705 København V
- Kommune
- KØBENHAVN
- Antal ansatte
-
8
2013 2018
- Telefon
- 30209636
- info@gadensstemmer.dk
- Hjemmeside
- www.gadensstemmer.dk
- Stiftet
- 8 Jul 2013
- Formål
- Virksomhedens formål er: At drive erhvervsmæssig og almennyttig virksomhed gennem indkøb, produktion og salg af varer og tjenesteydelser, udvikling, oplysning, undervisning, praktik, uddannelse, beskæftigelse og forbedring af livsvilkårene i øvrigt for socialt udsatte mennesker, samt beslægtet virksomhed. At virke til fremme af medlemmernes fælles interesser gennem deres deltagelse i virksomheden som ansatte, leverandører, aftagere eller på anden lignende måde, og hvor virksomhedens overskud, bortset fra evt. normal forrentning af indskudt kapital, enten fordeles blandt medlemmerne i forhold til deres andel i omsætningen, forbliver indestående i virksomheden til fælles formål og / eller anvendes til almennyttige formål
- Tegningsregel
- Virksomheden tegnes af to bestyrelsesmedlemmer i forening.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2022-09-06
- Momsnr. (EU VIES)
- DK25147340 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Ingerslevsgade 44, 1705 København V
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Websites
- Hjemmeside fra CVR: www.gadensstemmer.dk Hjemmeside https://www.gadensstemmer.dk
- https://www.facebook.com/Gadensstemmer Sociale medier
- https://www.instagram.com/gadensstemmer/ Sociale medier
Fundet automatisk. Sider markeret oplyst til CVR er virksomhedens egen registrerede adresse, hvor virksomhedens navn optræder på siden; øvrige er bekræftet ved, at CVR-nummeret optræder på siden (20. Oct 2026) . Ret eller fjern oplysninger.
Nøgletal (seneste regnskab)
Overskudsgrad
-1,9%
▼ 11,2 pp
Årets resultat i % af omsætning
Egenkapitalforrentning
-13,3%
▼ 69,4 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,78
▲ 0,4
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
43,9%
▲ 13,7 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-120,9%
▼ 120,9 pp
Ændring ift. året før
Vækst i omsætning
2,3%
▲ 2,3 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
160 virksomheder i «Andre organisationers og foreningers aktiviteter i.a.n.»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Omsætning | 5.291.892 | 5.172.832 | 4.653.968 |
| Bruttoresultat | 2.940.091 | 2.554.438 | 1.885.425 |
| Resultat før skat | -100.476 | 618.971 | -48.471 |
| Årets resultat | -100.476 | 479.729 | -48.471 |
| Egenkapital | 755.388 | 855.864 | 376.135 |
| Aktiver i alt | 1.719.490 | 2.831.029 | 1.053.693 |
| Omsætningsaktiver | 1.718.355 | 2.830.904 | 1.050.068 |
| Kortfristet gæld | 964.102 | 1.975.165 | 677.558 |
| Gæld i alt | 964.102 | 1.975.165 | 677.558 |
| Soliditetsgrad | 43.9% | 30.2% | 35.7% |
| Ansatte (gns.) | — | 48 | 6 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Ledelse
4-
Peter Borum Lunding Siden 6 Sep 2022Bestyrelsesmedlem
-
Nicolaj Vraa Jochumsen Siden 8 Jul 2013Bestyrelsesmedlem
-
Helle Anker Haxgart Siden 24 Feb 2026Formand
-
Marius Willemoes Sangild Siden 20 Jan 2023Bestyrelsesmedlem
Produktionsenheder
1GADENS STEMMER A.M.B.A.
P-nr. 1018930826
Ingerslevsgade 44, 1705 København V
Andre organisationers og foreningers aktiviteter i.a.n. (949900)
👥 11 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 632.920 DKK | 139.238 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | -18.668 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 24.851 DKK | 5.456 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | -74.023 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | 68.135 DKK | 14.982 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: GADENS STEMMER A.M.B.A. (CVR 25147340)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver livsvilkårene, indskudt, indestående.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.