MCU HOLDING ApS
CVR 25 24 83 17 · Lejre · Finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
MCU HOLDING ApS har CVR-nummer 25248317. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Finansielle holdingselskaber (branchekode 642110). Adresse: Alfarvejen 57, 4320 Lejre. Stiftet: 2. december 2013. Status: aktiv. Seneste årsrapport (1. april 2025 – 31. marts 2026): årets resultat 3.485.259 kr., egenkapital 14.696.449 kr., aktiver i alt 19.193.626 kr. Soliditetsgraden på 76,6 % er lavere end hos 66 % af de 5.779 virksomheder i branchen «Finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 3.485.259 kr. er højere end hos 92 % af de 5.779 virksomheder i branchen «Finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som MCU HOLDING ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Finansielle holdingselskaber (642110)
- Adresse
- Alfarvejen 57, 4320 Lejre
- Kommune
- LEJRE
- salg@mcu.dk
- Stiftet
- 2 Dec 2013
- Selskabskapital
- 80.000 DKK
- Formål
- være holdingselskab og drive investeringsvirksomhed og anden i forbindelse hermed stående virksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2024-01-29
- Momsnr. (EU VIES)
- DK25248317 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Alfarvejen 57, 4320 Lejre
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
23,7%
▲ 8,6 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
2,68
▲ 0,1
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
76,6%
▲ 5,4 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
106,3%
▲ 106,3 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
5779 virksomheder i «Finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | — | -1 | -22.000 | -21.601 | -32.937 |
| Resultat før skat | 3.579.353 | 1.752.735 | 469.364 | 134.288 | 274.696 |
| Årets resultat | 3.485.259 | 1.689.526 | 428.819 | 82.446 | 259.260 |
| Egenkapital | 14.696.449 | 11.211.190 | 9.521.664 | 9.092.845 | 9.010.399 |
| Aktiver i alt | 19.193.626 | 15.745.490 | 13.822.203 | 12.989.694 | 12.674.643 |
| Omsætningsaktiver | 12.071.351 | 11.781.533 | 11.339.013 | 10.792.104 | 10.466.417 |
| Kortfristet gæld | 4.497.177 | 4.534.300 | 4.300.539 | 3.896.849 | 3.664.244 |
| Gæld i alt | 4.497.177 | 4.534.300 | 4.300.539 | 3.896.849 | 3.664.244 |
| Soliditetsgrad | 76.6% | 71.2% | 68.9% | 70% | 71.1% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
2-
TKF HOLDING ApS Siden 2 Dec 201350% Ejer
-
KK TRUMF HOLDING ApS Siden 2 Dec 201350% Ejer
Ledelse
2-
Kent Knudsen Siden 2 Dec 2013Direktør
-
Thomas Kofod Funch Siden 2 Dec 2013Direktør
Produktionsenheder
1MCU HOLDING ApS
P-nr. 1018935712
Alfarvejen 57, 4320 Lejre
Finansielle holdingselskaber (642110)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 2.133.828 DKK | 469.436 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 255.078 DKK | 56.100 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 118.443 DKK | 26.048 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 7.676.576 DKK | 1.688.830 DKK | Administrationsselskab |
| 2020 | 3.813.829 DKK | 839.036 DKK | Administrationsselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: MCU HOLDING ApS (CVR 25248317)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Relaterede virksomheder
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.