MFA + JENSEN 2000 HOLDING ApS
CVR 25 52 11 37 · Vedbæk · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
MFA + JENSEN 2000 HOLDING ApS har CVR-nummer 25521137. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Vedbæk Strandvej 449, 2950 Vedbæk. Stiftet: 5. juli 2000. Status: aktiv. Seneste årsrapport (1. april 2025 – 31. marts 2026): bruttofortjeneste 90.462 kr., årets resultat 691.341 kr., egenkapital 7.899.077 kr., aktiver i alt 8.739.870 kr. Soliditetsgraden på 90,4 % er højere end hos 52 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 691.341 kr. er højere end hos 78 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten faldt 46 % fra regnskabsår 2025 til 2026. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som MFA + JENSEN 2000 HOLDING ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Vedbæk Strandvej 449, 2950 Vedbæk
- Kommune
- RUDERSDAL
- Telefon
- 60885225
- Stiftet
- 5 Jul 2000
- Selskabskapital
- 125.000 DKK
- Formål
- besidde kapitalandele og beslægtet virksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af direktionen
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2000-07-05
- Momsnr. (EU VIES)
- DK25521137 Ikke momsregistreret
- LEI (GLEIF)
- 5493001AT0DCO25Q7815
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Vedbæk Strandvej 449, 2950 Vedbæk
📍 Hovedadresse · 🏭 2 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
8,8%
▼ 3,1 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,97
▲ 0,3
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
90,4%
▲ 3,9 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-19,7%
▼ 19,7 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | 46.318 |
| Bruttoresultat | 90.462 | 166.618 | -43.168 | -15.909 | 26.343 |
| Resultat før skat | 886.335 | 1.133.534 | 738.224 | 742.299 | 1.279.287 |
| Årets resultat | 691.341 | 860.948 | 575.815 | 703.299 | 1.104.537 |
| Egenkapital | 7.899.077 | 7.207.736 | 6.346.787 | 5.770.972 | 5.182.073 |
| Aktiver i alt | 8.739.870 | 8.336.669 | 8.064.426 | 6.144.219 | 6.416.695 |
| Omsætningsaktiver | 1.217.910 | 1.473.559 | 3.081.662 | 2.292.668 | 3.150.396 |
| Kortfristet gæld | 618.012 | 856.347 | 1.610.230 | 367.832 | 926.958 |
| Gæld i alt | 840.793 | 1.128.933 | 1.717.639 | 373.247 | 1.234.622 |
| Soliditetsgrad | 90.4% | 86.5% | 78.7% | 93.9% | 80.8% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 0 | — | — | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Jesper Mak Siden 5 Jul 2000100% Ejer
Ledelse
1-
Jesper Mak Siden 5 Jul 2000Adm. dir.
Produktionsenheder
2MFA + JENSEN 2000 HOLDING ApS
P-nr. 1007801900
Vedbæk Strandvej 449, 2950 Vedbæk
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
mfa + jensen 2000 holding aps
P-nr. 1030647153
Lunderenden 3, 4400 Kalundborg
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 1.457.066 DKK | 320.540 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 889.224 DKK | 195.624 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 977.911 DKK | 215.138 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 1.522.282 DKK | 334.884 DKK | Administrationsselskab |
| 2020 | 287.258 DKK | 63.184 DKK | Administrationsselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: MFA + JENSEN 2000 HOLDING ApS (CVR 25521137)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Relaterede virksomheder
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.