MARTIN STAUNSBJERG HOLDING ApS
CVR 25 83 37 75 · Rønde · Almindelig rengøring i bygninger · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
MARTIN STAUNSBJERG HOLDING ApS har CVR-nummer 25833775. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Almindelig rengøring i bygninger (branchekode 812100). Adresse: Lerbakken 46, 8410 Rønde. Stiftet: 1. januar 2001. Status: aktiv. Seneste årsrapport (1. juli 2025 – 30. juni 2026): bruttofortjeneste -4.508 kr., årets resultat 253.847 kr., egenkapital 8.094.620 kr., aktiver i alt 8.227.362 kr. Soliditetsgraden på 98,4 % er højere end hos 96 % af de 1.268 virksomheder i branchen «Almindelig rengøring i bygninger», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 253.847 kr. er højere end hos 77 % af de 1.268 virksomheder i branchen «Almindelig rengøring i bygninger», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som MARTIN STAUNSBJERG HOLDING ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Almindelig rengøring i bygninger (812100)
- Adresse
- Lerbakken 46, 8410 Rønde
- Kommune
- SYDDJURS
- ms@cootrix.dk
- Stiftet
- 1 Jan 2001
- Selskabskapital
- 125.000 DKK
- Formål
- handel, service, investering
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af een direktør.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2020-10-13
- Momsnr. (EU VIES)
- DK25833775 Ikke momsregistreret
- LEI (GLEIF)
- 549300PM8BQIO4RWEB59
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Lerbakken 46, 8410 Rønde
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
3,1%
▲ 1,7 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
17,97
▼ 23,3
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
98,4%
▼ 0,5 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
131,6%
▲ 131,6 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
1268 virksomheder i «Almindelig rengøring i bygninger»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | 0 | — | — |
| Bruttoresultat | -4.508 | -2.517 | -4.064 | -7.696 | -7.574 |
| Resultat før skat | 403.902 | 195.794 | 620.005 | 457.047 | 212.984 |
| Årets resultat | 253.847 | 109.583 | 500.740 | 401.477 | 245.346 |
| Egenkapital | 8.094.620 | 7.975.773 | 7.988.190 | 7.605.249 | 7.318.173 |
| Aktiver i alt | 8.227.362 | 8.063.497 | 8.147.447 | 7.689.951 | 7.469.636 |
| Omsætningsaktiver | 2.385.656 | 3.615.739 | 2.455.633 | 688.500 | 1.035.635 |
| Kortfristet gæld | 132.742 | 87.724 | 159.257 | 84.702 | 151.463 |
| Gæld i alt | 132.742 | 87.724 | 159.257 | 84.702 | 151.463 |
| Soliditetsgrad | 98.4% | 98.9% | 98% | 98.9% | 98% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Martin Staunsbjerg Siden 14 Dec 2014100% Ejer
Ledelse
1-
Martin Staunsbjerg Siden 2 Feb 2001Direktør
Produktionsenheder
1MARTIN STAUNSBJERG HOLDING ApS
P-nr. 1008192835
Lerbakken 46, 8410 Rønde
Almindelig rengøring i bygninger (812100)
👥 8 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 836.706 DKK | 184.074 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 499.299 DKK | 109.824 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 279.265 DKK | 60.861 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 875.937 DKK | 192.698 DKK | Administrationsselskab |
| 2020 | 193.265 DKK | 42.504 DKK | Administrationsselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: MARTIN STAUNSBJERG HOLDING ApS (CVR 25833775)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver rengøring, bygninger.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.