HANSTHOLM CONTAINER TRANSPORT A/S
CVR 26 00 98 71 · Hanstholm · Indsamling af ikke-farligt affald · Aktieselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
HANSTHOLM CONTAINER TRANSPORT A/S har CVR-nummer 26009871. Virksomhedsform: Aktieselskab. Branche: Indsamling af ikke-farligt affald (branchekode 381100). Adresse: Industrihøjen 4, 7730 Hanstholm. Stiftet: 24. april 2001. Status: aktiv. Antal ansatte: 43. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 31.301.286 kr., årets resultat 3.550.976 kr., egenkapital 18.015.127 kr., aktiver i alt 42.573.885 kr. Soliditetsgraden på 42,3 % er højere end hos 71 % af de 99 virksomheder i branchen «Indsamling af ikke-farligt affald», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 3.550.976 kr. er højere end hos 88 % af de 99 virksomheder i branchen «Indsamling af ikke-farligt affald», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 7 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som HANSTHOLM CONTAINER TRANSPORT A/S? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Indsamling af ikke-farligt affald (381100)
- Adresse
- Industrihøjen 4, 7730 Hanstholm
- Kommune
- THISTED
- Antal ansatte
-
43
2001 2018
- Telefon
- 96556161
- Stiftet
- 24 Apr 2001
- Selskabskapital
- 500.000 DKK
- Formål
- vognmandsvirksomhed, investeringsvirksomhed og dermed sammenlignelig virksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af 1 direktør eller af den samlede bestyrelse.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2025-09-01
- Binavne
- Anders Pedersen A/S HCT Gruppen A/S
- Sekundære brancher
- Vejgodstransport (494100)
- Momsnr. (EU VIES)
- DK26009871 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Industrihøjen 4, 7730 Hanstholm
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
19,7%
▲ 9,5 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
0,68
▲ 0,3
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
42,3%
▲ 7,0 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
140,8%
▲ 140,8 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
99 virksomheder i «Indsamling af ikke-farligt affald»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 31.301.286 | 29.245.752 | 32.698.963 | 28.182.619 | 24.531.570 |
| Resultat før skat | 4.527.424 | 1.959.951 | 7.732.644 | 6.397.031 | 2.852.690 |
| Årets resultat | 3.550.976 | 1.474.501 | 6.037.720 | 5.023.862 | 2.227.023 |
| Egenkapital | 18.015.127 | 14.464.150 | 16.489.649 | 13.951.929 | 11.428.068 |
| Aktiver i alt | 42.573.885 | 40.939.441 | 43.254.201 | 36.253.297 | 31.636.523 |
| Omsætningsaktiver | 8.989.473 | 7.711.265 | 8.942.571 | 7.823.226 | 6.024.169 |
| Kortfristet gæld | 13.136.792 | 17.842.451 | 19.805.246 | 16.482.294 | 14.492.808 |
| Gæld i alt | 22.398.689 | 24.240.444 | 24.647.689 | 20.641.137 | 18.797.633 |
| Soliditetsgrad | 42.3% | 35.3% | 38.1% | 38.5% | 36.1% |
| Ansatte (gns.) | 33 | 34 | 32 | 30 | 30 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
4-
KALLEKLEV HOLDING ApS Siden 30 Nov 201650% Ejer
-
THP Holding ApS Siden 30 Dec 202020% Ejer
-
Jens Hyldgaard Holding ApS Siden 1 Sep 202515% Ejer
-
E. Larsen Holding ApS Siden 1 Sep 202510% Ejer
Ledelse
7-
Jens Hyldgaard Petersen Siden 24 Apr 2001Bestyrelsesmedlem
-
Jonas Houkjær Bech Siden 26 Mar 2019Bestyrelsesmedlem
-
Peter Jensen Siden 22 Apr 2020Bestyrelsesmedlem
-
Mads Kalleklev Petersen Siden 15 Mar 2005Bestyrelsesmedlem
-
Mads Kalleklev Petersen Siden 20 Jan 2026Direktør
-
Tenna Hyldgård Petersen Siden 17 Mar 2021Bestyrelsesmedlem
-
Magnus Eyfjörð Larsen Siden 1 Sep 2025Bestyrelsesmedlem
Produktionsenheder
1HANSTHOLM CONTAINER TRANSPORT A/S
P-nr. 1000316612
Industrihøjen 4, 7730 Hanstholm
Indsamling af ikke-farligt affald (381100)
👥 52 ansatte
Fødevarekontrol (Smiley)
1 kontrolstederKilde: Fødevarestyrelsens Smiley-ordning (findsmiley.dk).
Miljøregulering
3 lokation(er)Hanstholm Container transport
Hamborgvej 13, 7730 Hanstholm
Godkendelsespligtig (bilag 1)
Anlæg for omlastning af ikke-farligt affald med en kapacitet for tilførsel af affald på mindre end 30 tons pr. dag.
Tilsyn: Thisted Kommune
Hanstholm Container Transport A/S
Industrihøjen 4, 7730 Hanstholm
Godkendelsespligtig (bilag 1)
Garageanlæg og pladser til kørende materiel i et antal af 3 eller derover i forbindelse med entreprenør- eller vognmandsvirksomhed, herunder endestationer (for mere end een linie), terminaler og remiser for busser. Redningsstationer.
Tilsyn: Thisted Kommune
Hanstholm Container Transport A/S, knuseplads
Industribuen 10, 7730 Hanstholm
Godkendelsespligtig (bilag 2)
K 206. Anlæg, der nyttiggør ikke-farligt affald, bortset fra anlæg under punkt 5.3 i bilag 1, autoophugning, skibsophugning, biogasfremstilling, kompostering og forbrænding.
Tilsyn: Thisted Kommune
Kilde: Miljøstyrelsens Digitale MiljøAdministration (dma.mst.dk).
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 1.670.394 DKK | 367.466 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 5.628.611 DKK | 1.238.292 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 5.108.078 DKK | 1.123.760 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 2.618.736 DKK | 576.114 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | 3.914.941 DKK | 861.278 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: HANSTHOLM CONTAINER TRANSPORT A/S (CVR 26009871)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver sammenlignelig, farligt, indsamling.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.