HTJ Rørteknik ApS
CVR 26 09 10 12 · Viborg · Installation af vvs-, varme- og klimaanlæg · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
- Negativ egenkapital i seneste regnskab
- Virksomheden er ophørt
Kort fortalt
HTJ Rørteknik ApS har CVR-nummer 26091012. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Installation af vvs-, varme- og klimaanlæg (branchekode 432200). Adresse: Toldboden 3, 2. d, 8800 Viborg. Stiftet: 20. juni 2001. Status: ophørt 26. juni 2026. Antal ansatte: 6. Seneste årsrapport (regnskabsår 2023): bruttofortjeneste 3.794.568 kr., årets resultat -1.010.967 kr., egenkapital -683.653 kr., aktiver i alt 1.747.983 kr. Soliditetsgraden på -39,1 % er lavere end hos 95 % af de 2.183 virksomheder i branchen «Installation af vvs-, varme- og klimaanlæg», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på -1.010.967 kr. er lavere end hos 98 % af de 2.183 virksomheder i branchen «Installation af vvs-, varme- og klimaanlæg», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 32 % fra regnskabsår 2022 til 2023. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som HTJ Rørteknik ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Installation af vvs-, varme- og klimaanlæg (432200)
- Adresse
- Toldboden 3, 2. d, 8800 Viborg
- Kommune
- VIBORG
- Antal ansatte
-
6
2001 2016
- Stiftet
- 20 Jun 2001
- Ophørt
- 26 Jun 2026
- Momsnr. (EU VIES)
- DK26091012 Ikke momsregistreret
- LEI (GLEIF)
- 984500CFC89D8C361D91
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Toldboden 3, 2. d, 8800 Viborg
Nøgletal (seneste regnskab)
Likviditetsgrad
0,80
▼ 0,1
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
-39,1%
▼ 55,8 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-166,6%
▼ 166,6 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
2183 virksomheder i «Installation af vvs-, varme- og klimaanlæg»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 3.794.568 | 2.875.261 | 1.708.422 | 633.734 | 171.855 |
| Resultat før skat | -1.249.444 | -492.148 | 557.754 | 42.725 | -27.607 |
| Årets resultat | -1.010.967 | -379.148 | 707.754 | 2.725 | 85.418 |
| Egenkapital | -683.653 | 327.314 | 706.462 | -1.292 | -4.018 |
| Aktiver i alt | 1.747.983 | 1.964.538 | 1.776.127 | 714.584 | 359.507 |
| Omsætningsaktiver | 1.379.123 | 1.480.571 | 1.604.731 | — | — |
| Kortfristet gæld | 1.723.113 | 1.637.224 | 1.069.665 | — | — |
| Gæld i alt | 2.431.636 | 1.637.224 | 1.069.665 | 714.584 | 359.507 |
| Soliditetsgrad | -39.1% | 16.7% | 39.8% | -0.2% | -1.1% |
| Ansatte (gns.) | 8 | 6 | 2 | 0 | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2023 | -1.102.614 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | -482.956 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 0 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | 0 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: HTJ Rørteknik ApS (CVR 26091012)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringshistorik
-
Status ændret
8 Aug 2026UNDERKONKURS → OPLØSTEFTERKONKURS
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver varme, vvs, klimaanlæg.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms