EYE HOLDING ApS
CVR 26 09 56 97 · Silkeborg · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
EYE HOLDING ApS har CVR-nummer 26095697. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Sejsvej 7, 8600 Silkeborg. Stiftet: 12. juni 2001. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 0 kr., årets resultat 33.146 kr., egenkapital 903.543 kr., aktiver i alt 1.106.283 kr. Soliditetsgraden på 81,7 % er lavere end hos 58 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 33.146 kr. er lavere end hos 51 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som EYE HOLDING ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Sejsvej 7, 8600 Silkeborg
- Kommune
- SILKEBORG
- Stiftet
- 12 Jun 2001
- Selskabskapital
- 250.000 DKK
- Formål
- virke som holdingselskab, herunder ved indskud af selskabets patentrettigheder m.m. som apportindskud i datterselskab
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2005-06-16
- Momsnr. (EU VIES)
- DK26095697 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Sejsvej 7, 8600 Silkeborg
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
3,7%
▲ 1,2 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
4,46
▼ 12,7
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
81,7%
▼ 13,6 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
54,0%
▲ 54,0 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat før skat | 33.146 | 21.530 | 15.093 | -3.651 | -4.436 |
| Årets resultat | 33.146 | 21.530 | 15.093 | -3.651 | -4.436 |
| Egenkapital | 903.543 | 870.397 | 848.866 | 833.773 | 837.424 |
| Aktiver i alt | 1.106.283 | 913.137 | 891.606 | 876.513 | 880.164 |
| Omsætningsaktiver | 903.773 | 732.902 | 711.371 | 696.278 | 699.929 |
| Kortfristet gæld | 202.740 | 42.740 | 42.740 | 42.740 | 42.740 |
| Gæld i alt | 202.740 | 42.740 | 42.740 | 42.740 | 42.740 |
| Soliditetsgrad | 81.7% | 95.3% | 95.2% | 95.1% | 95.1% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Per Julius Nielsen Siden 12 Jun 2001100% Ejer
Ledelse
1-
Per Julius Nielsen Siden 12 Jun 2001Direktør
Produktionsenheder
1EYE HOLDING ApS
P-nr. 1008617127
Sejsvej 7, 8600 Silkeborg
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 0 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 0 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | -4.417 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | -4.747 DKK | 0 DKK | Administrationsselskab |
| 2020 | -3.553 DKK | 0 DKK | Administrationsselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: EYE HOLDING ApS (CVR 26095697)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver apportindskud, patentrettigheder, indskud.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.