SOBER HOLDING ApS
CVR 26 13 01 66 · Allerød · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
- Under konkurs
Kort fortalt
SOBER HOLDING ApS har CVR-nummer 26130166. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Laksevej 9, 3450 Allerød. Stiftet: 18. juni 2001. Status: under konkurs. Seneste årsrapport (regnskabsår 2023): årets resultat -450.594 kr., egenkapital 670.975 kr., aktiver i alt 920.412 kr. Soliditetsgraden på 72,9 % er lavere end hos 64 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på -450.594 kr. er lavere end hos 94 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som SOBER HOLDING ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Laksevej 9, 3450 Allerød
- Kommune
- ALLERØD
- Telefon
- 40882524
- sober-rens@sober-rens.dk
- Stiftet
- 18 Jun 2001
- Kreditstatus
- Konkurs
- Selskabskapital
- 200.000 DKK
- Formål
- besidde anparter i datterselskaber samt handel med værdipapirer
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2021-09-20
- Momsnr. (EU VIES)
- DK26130166 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Laksevej 9, 3450 Allerød
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
-67,2%
▼ 9,7 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
3,69
▲ 0,0
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
72,9%
▼ 8,9 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
30,1%
▲ 30,1 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | — | — | — | — | — |
| Resultat før skat | -450.594 | -644.711 | -242.977 | 0 | 34.459 |
| Årets resultat | -450.594 | -644.711 | -242.649 | 0 | 34.459 |
| Egenkapital | 670.975 | 1.121.569 | 1.766.280 | 2.708.473 | 2.708.473 |
| Aktiver i alt | 920.412 | 1.371.006 | 2.015.717 | 2.949.719 | 2.949.719 |
| Omsætningsaktiver | 920.412 | 920.219 | 945.182 | 939.799 | 939.799 |
| Kortfristet gæld | 249.437 | 249.437 | 249.437 | 241.246 | 241.246 |
| Gæld i alt | 249.437 | 249.437 | 249.437 | 241.246 | 241.246 |
| Soliditetsgrad | 72.9% | 81.8% | 87.6% | 91.8% | 91.8% |
| Ansatte (gns.) | — | — | — | — | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Flemming Gordon Olsen Siden 18 Jun 2001100% Ejer
Produktionsenheder
1SOBER HOLDING ApS
P-nr. 1008546904
Laksevej 9, 3450 Allerød
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2022 | -793.014 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 0 DKK | 0 DKK | Administrationsselskab |
| 2020 | — | — | Administrationsselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: SOBER HOLDING ApS (CVR 26130166)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver datterselskaber.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms