MEKA-SIGN HOLDING ApS
CVR 26 17 75 10 · Vejle · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
MEKA-SIGN HOLDING ApS har CVR-nummer 26177510. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Thyras Vænge 4, 7100 Vejle. Stiftet: 14. august 2001. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -3.750 kr., årets resultat -1.956 kr., egenkapital 375.654 kr., aktiver i alt 401.639 kr. Soliditetsgraden på 93,5 % er højere end hos 57 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på -1.956 kr. er lavere end hos 65 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som MEKA-SIGN HOLDING ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Thyras Vænge 4, 7100 Vejle
- Kommune
- HEDENSTED
- Telefon
- 75851777
- Stiftet
- 14 Aug 2001
- Selskabskapital
- 125.000 DKK
- Formål
- være holdingselskab for Meka- Sign A/S, CVR nr 19282406
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2010-05-30
- Momsnr. (EU VIES)
- DK26177510 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Thyras Vænge 4, 7100 Vejle
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
-0,5%
▲ 2,3 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
14,60
▼ 9,2
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
93,5%
▼ 2,5 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
84,3%
▲ 84,3 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -3.750 | -3.750 | -5.826 | -12.500 | -12.125 |
| Resultat før skat | -1.472 | -10.629 | 181.025 | 26.881 | 51.010 |
| Årets resultat | -1.956 | -12.455 | 181.025 | 29.147 | 53.298 |
| Egenkapital | 375.654 | 445.110 | 518.566 | 396.441 | 424.494 |
| Aktiver i alt | 401.639 | 463.437 | 535.067 | 412.942 | 453.611 |
| Omsætningsaktiver | 379.416 | 436.900 | 446.871 | 307.148 | 317.746 |
| Kortfristet gæld | 25.985 | 18.327 | 16.501 | 16.501 | 29.117 |
| Gæld i alt | 25.985 | 18.327 | 16.501 | 16.501 | 29.117 |
| Soliditetsgrad | 93.5% | 96% | 96.9% | 96% | 93.6% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Preben Dahl Siden 14 Aug 2001100% Ejer
Ledelse
1-
Preben Dahl Siden 14 Aug 2001Direktør
Produktionsenheder
1MEKA-SIGN HOLDING ApS
P-nr. 1008602146
Thyras Vænge 4, 7100 Vejle
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | -51.544 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 51.500 DKK | 11.330 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 25.233 DKK | 5.544 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 102.746 DKK | 22.594 DKK | Administrationsselskab |
| 2020 | 287.772 DKK | 63.294 DKK | Administrationsselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: MEKA-SIGN HOLDING ApS (CVR 26177510)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteter- Udviklingsselskabet Enghave Brygge ApS Charlottenlund
- MKA EJENDOMME KOMPLEMENTAR ApS København Ø
- KOMPLEMENTARSELSKABET WE-LO ApS Hillerød
- PPLUS Erhvervsejendomme Komplementar ApS Frederiksberg
- Komplementarselskabet TGP VI ApS København K
- PJ SKIVE HOLDING ApS Skive
- PARK HOLDING ApS Næstved
- Komplementarselskabet EJI DK ApS Hellerup
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver meka, sign, cvr.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.