CMA HOLDING RANDERS ApS
CVR 26 30 09 08 · Randers NV · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
CMA HOLDING RANDERS ApS har CVR-nummer 26300908. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Alsikevej 16, 8920 Randers NV. Stiftet: 1. november 2001. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): omsætning 0 kr., bruttofortjeneste -27.224 kr., årets resultat -676.803 kr., egenkapital 7.552.833 kr., aktiver i alt 26.410.796 kr. Soliditetsgraden på 28,6 % er lavere end hos 81 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på -676.803 kr. er lavere end hos 95 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som CMA HOLDING RANDERS ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Alsikevej 16, 8920 Randers NV
- Kommune
- RANDERS
- Telefon
- 42145010
- britta@innosurge.com
- Stiftet
- 1 Nov 2001
- Selskabskapital
- 125.000 DKK
- Formål
- handels- og investeringsvirksomhed og anden dermed i forbindelse stående virksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af direktionen i forening eller af et bestyrelsesmedlem og et medlem af direktionen i forening.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2017-10-17
- Momsnr. (EU VIES)
- DK26300908 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Alsikevej 16, 8920 Randers NV
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
-9,0%
▲ 23,3 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,05
▲ 0,1
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
28,6%
▲ 4,4 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
74,6%
▲ 74,6 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Bruttoresultat | -27.224 | -25.688 | -20.877 | -19.876 | -17.650 |
| Resultat før skat | -729.569 | -2.671.325 | 2.291.908 | 212.096 | -477.785 |
| Årets resultat | -676.803 | -2.661.507 | 2.291.908 | 212.096 | -483.464 |
| Egenkapital | 7.552.833 | 8.229.636 | 10.915.287 | 8.650.682 | 8.506.121 |
| Aktiver i alt | 26.410.796 | 34.039.907 | 24.766.679 | 22.018.579 | 21.542.003 |
| Omsætningsaktiver | 510.542 | 257.748 | 16.724 | 53.484 | 73.676 |
| Kortfristet gæld | 486.323 | 272.644 | 31.261 | 15.000 | 15.000 |
| Gæld i alt | 18.857.963 | 25.810.271 | 13.851.392 | 13.367.897 | 13.035.882 |
| Soliditetsgrad | 28.6% | 24.2% | 44.1% | 39.3% | 39.5% |
| Ansatte (gns.) | 0 | — | — | — | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
3-
LORENTZEN ApS Siden 9 Apr 201833,33% Ejer
-
MAIGAARD, RANDERS ApS Siden 9 Apr 201833,33% Ejer
-
PMLPRO Holding ApS Siden 9 Apr 201833,33% Ejer
Ledelse
4-
Heinz Kvottrup Lorentzen Siden 14 Aug 2002Bestyrelsesmedlem
-
Michael Maigaard Nielsen Siden 30 Jun 2017Formand
-
Peter Møller Lassen Siden 14 Aug 2002Bestyrelsesmedlem
-
Peter Møller Lassen Siden 30 Jun 2017Adm. dir.
Produktionsenheder
1CMA HOLDING RANDERS ApS
P-nr. 1008757913
Alsikevej 16, 8920 Randers NV
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | -6.615.879 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | -538.697 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | -981.024 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | -1.988.905 DKK | 0 DKK | Administrationsselskab |
| 2020 | -2.156.378 DKK | 0 DKK | Administrationsselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: CMA HOLDING RANDERS ApS (CVR 26300908)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver handels.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.