STRUBE HOLDING ApS
CVR 26 40 14 10 · Hedehusene · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
STRUBE HOLDING ApS har CVR-nummer 26401410. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Akacievej 2C, 2640 Hedehusene. Stiftet: 28. december 2001. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -45.237 kr., årets resultat 3.819.578 kr., egenkapital 29.378.193 kr., aktiver i alt 31.933.845 kr. Soliditetsgraden på 92,0 % er højere end hos 54 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 3.819.578 kr. er højere end hos 93 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som STRUBE HOLDING ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Akacievej 2C, 2640 Hedehusene
- Kommune
- Høje-Taastrup
- Stiftet
- 28 Dec 2001
- Selskabskapital
- 125.000 DKK
- Formål
- eje anparter i STRUBE VVS ApS og andre selskaber
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af direktionen.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2001-12-28
- Momsnr. (EU VIES)
- DK26401410 Ikke momsregistreret
- LEI (GLEIF)
- 984500F99ADFCDDCC016
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Akacievej 2C, 2640 Hedehusene
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
13,0%
▼ 1,8 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
7,88
▲ 0,6
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
92,0%
▲ 0,3 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-1,8%
▼ 1,8 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -45.237 | -30.735 | -19.582 | -33.537 | -31.154 |
| Resultat før skat | 4.065.208 | 4.098.702 | 3.815.067 | 844.199 | 3.825.135 |
| Årets resultat | 3.819.578 | 3.888.215 | 3.627.011 | 1.117.681 | 3.601.958 |
| Egenkapital | 29.378.193 | 26.308.615 | 22.538.200 | 19.411.189 | 18.793.508 |
| Aktiver i alt | 31.933.845 | 28.701.830 | 24.675.555 | 21.833.944 | 21.107.637 |
| Omsætningsaktiver | 20.127.085 | 17.528.418 | 14.739.989 | 13.450.431 | 13.162.974 |
| Kortfristet gæld | 2.555.652 | 2.393.215 | 2.137.355 | 2.422.755 | 2.314.129 |
| Gæld i alt | 2.555.652 | 2.393.215 | 2.137.355 | 2.422.755 | 2.314.129 |
| Soliditetsgrad | 92% | 91.7% | 91.3% | 88.9% | 89% |
| Ansatte (gns.) | 1 | — | 0 | 0 | 0 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Jesper Strube Siden 28 Dec 2011100% Ejer
Ledelse
1-
Jesper Strube Siden 28 Dec 2001Direktør
Produktionsenheder
1STRUBE HOLDING ApS
P-nr. 1008868162
Akacievej 2C, 2640 Hedehusene
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 5.513.499 DKK | 1.212.948 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 4.872.261 DKK | 1.071.884 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 2.103.498 DKK | 462.748 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 5.097.820 DKK | 1.121.516 DKK | Administrationsselskab |
| 2020 | 3.386.537 DKK | 745.030 DKK | Administrationsselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: STRUBE HOLDING ApS (CVR 26401410)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Relaterede virksomheder
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver strube, vvs, aps.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.