PALLE BENDIX HOLDING A/S
CVR 26 43 81 52 · Ebeltoft · Ikke-finansielle holdingselskaber · Aktieselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
PALLE BENDIX HOLDING A/S har CVR-nummer 26438152. Virksomhedsform: Aktieselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Bøgeslugten 9, 8400 Ebeltoft. Stiftet: 21. januar 2002. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 695.438 kr., årets resultat 4.054.169 kr., egenkapital 25.074.399 kr., aktiver i alt 32.069.596 kr. Soliditetsgraden på 78,2 % er lavere end hos 61 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 4.054.169 kr. er højere end hos 93 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 18 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som PALLE BENDIX HOLDING A/S? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Bøgeslugten 9, 8400 Ebeltoft
- Kommune
- SYDDJURS
- Telefon
- 23711920
- pfb@bcool.as
- Stiftet
- 21 Jan 2002
- Selskabskapital
- 500.000 DKK
- Formål
- som holdingselskab og gennem datterselskaber at drive virksomhed som konsulent i forbindelse med servicering af større køleanlæg
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af direktøren eller den samlede bestyrelse
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2002-01-21
- Sekundære brancher
- Udlejning af erhvervsejendomme (682040)
- Momsnr. (EU VIES)
- DK26438152 ✓ Valideret
- LEI (GLEIF)
- 254900WIMU7ZW4U8VF22
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 1 uge siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Bøgeslugten 9, 8400 Ebeltoft
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
16,2%
▲ 4,6 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
2,97
▲ 1,0
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
78,2%
▲ 5,1 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
65,3%
▲ 65,3 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 695.438 | 591.017 | 518.878 | 41.161 | -95.407 |
| Resultat før skat | 4.188.739 | 2.446.671 | 104.357 | 2.232.650 | -190.139 |
| Årets resultat | 4.054.169 | 2.453.204 | 76.807 | 2.364.551 | -437.309 |
| Egenkapital | 25.074.399 | 21.155.230 | 18.600.759 | 18.178.561 | 15.814.010 |
| Aktiver i alt | 32.069.596 | 28.947.056 | 25.962.101 | 24.523.804 | 16.219.221 |
| Omsætningsaktiver | 11.314.458 | 8.596.664 | 5.884.500 | 4.662.946 | 6.099.730 |
| Kortfristet gæld | 3.806.848 | 4.458.636 | 3.892.431 | 2.711.656 | 348.211 |
| Gæld i alt | 6.813.297 | 7.624.926 | 7.254.792 | 6.266.243 | 348.211 |
| Soliditetsgrad | 78.2% | 73.1% | 71.6% | 74.1% | 97.5% |
| Ansatte (gns.) | 0 | — | — | — | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Palle Føns Bendix Siden 21 Jan 2002100% Ejer
Ledelse
4-
Mette Rønn Bendix Siden 5 May 2010Bestyrelsesmedlem
-
Jesper Fredberg Jensen Siden 21 Jan 2002Bestyrelsesmedlem
-
Palle Føns Bendix Siden 21 Jan 2002Bestyrelsesmedlem
-
Palle Føns Bendix Siden 21 Jan 2002Direktør
Produktionsenheder
1PALLE BENDIX HOLDING A/S
P-nr. 1008915969
Bøgeslugten 9, 8400 Ebeltoft
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 4.279.530 DKK | 941.490 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 1.040.911 DKK | 228.998 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 3.025.386 DKK | 665.566 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 0 DKK | 0 DKK | Administrationsselskab |
| 2020 | -1.705.122 DKK | 0 DKK | Administrationsselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: PALLE BENDIX HOLDING A/S (CVR 26438152)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver køleanlæg, større, servicering.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.