Nilgaard ApS
CVR 26 50 73 40 · Kastrup · Bogføring og revision; skatterådgivning · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Nilgaard ApS har CVR-nummer 26507340. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Bogføring og revision; skatterådgivning (branchekode 692000). Adresse: Nilensvej 8, 2770 Kastrup. Stiftet: 2. marts 2002. Status: aktiv. Antal ansatte: 2. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 691.423 kr., årets resultat 63.289 kr., egenkapital 455.660 kr., aktiver i alt 1.816.742 kr. Soliditetsgraden på 25,1 % er lavere end hos 78 % af de 3.113 virksomheder i branchen «Bogføring og revision; skatterådgivning», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 63.289 kr. er højere end hos 53 % af de 3.113 virksomheder i branchen «Bogføring og revision; skatterådgivning», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 60 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Nilgaard ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Bogføring og revision; skatterådgivning (692000)
- Adresse
- Nilensvej 8, 2770 Kastrup
- Kommune
- TÅRNBY
- Antal ansatte
-
2
2002 2018
- Stiftet
- 2 Mar 2002
- Selskabskapital
- 125.000 DKK
- Formål
- udøve virksomhed med handel og service samt aktiviteter i tilknytning hertil, herunder udlån
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af 1 direktør.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2025-06-20
- Binavne
- Nilgaard Revision ApS Nilgaard Software ApS Nilgaard Web ApS Tip Top Data ApS
- Sekundære brancher
- Computerprogrammering (621000)
- Momsnr. (EU VIES)
- DK26507340 ✓ Valideret
- LEI (GLEIF)
- 54930004042NLNPYET68
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Nilensvej 8, 2770 Kastrup
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
13,9%
▲ 9,8 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
0,76
▼ 0,1
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
25,1%
▼ 0,3 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
192,0%
▲ 192,0 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
3113 virksomheder i «Bogføring og revision; skatterådgivning»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 691.423 | 431.520 | 466.685 | 399.126 | 360.225 |
| Resultat før skat | 81.527 | 28.844 | 217.122 | -484.919 | 85.588 |
| Årets resultat | 63.289 | 21.675 | 170.613 | -375.518 | 65.143 |
| Egenkapital | 455.660 | 527.371 | 627.696 | 574.883 | 1.064.801 |
| Aktiver i alt | 1.816.742 | 2.072.673 | 2.121.753 | 2.120.528 | 2.448.440 |
| Omsætningsaktiver | 1.028.236 | 1.312.321 | 1.582.541 | 1.558.731 | 1.759.247 |
| Kortfristet gæld | 1.361.082 | 1.545.302 | 1.494.057 | 1.545.645 | 1.377.604 |
| Gæld i alt | 1.361.082 | 1.545.302 | 1.494.057 | 1.545.645 | 1.377.604 |
| Soliditetsgrad | 25.1% | 25.4% | 29.6% | 27.1% | 43.5% |
| Ansatte (gns.) | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Steen Mathisen Siden 9 Dec 2005100% Ejer
Ledelse
1-
Steen Mathisen Siden 2 Mar 2002Direktør
Produktionsenheder
1Nilgaard ApS
P-nr. 1008992998
Nilensvej 8, 2770 Kastrup
Bogføring og revision; skatterådgivning (692000)
👥 2 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 53.000 DKK | 633 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 50.000 DKK | 142 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | -513.954 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 126.432 DKK | 27.790 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | 70.660 DKK | 15.532 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Nilgaard ApS (CVR 26507340)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver udlån, skatterådgivning, revision.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.