ROUST AUTO- OG LASTBILSERVICE ApS
CVR 26 51 93 57 · Årre · Reparation og vedligeholdelse af motorkøretøjer i.a.n. · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
ROUST AUTO- OG LASTBILSERVICE ApS har CVR-nummer 26519357. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Reparation og vedligeholdelse af motorkøretøjer i.a.n. (branchekode 953190). Adresse: Roustvej 212, 6818 Årre. Stiftet: 1. marts 2002. Status: aktiv. Antal ansatte: 8. Seneste årsrapport (1. juli 2024 – 30. juni 2025): bruttofortjeneste 5.519.902 kr., årets resultat 893.050 kr., egenkapital 4.508.761 kr., aktiver i alt 7.397.388 kr. Soliditetsgraden på 61,0 % er højere end hos 71 % af de 1.939 virksomheder i branchen «Reparation og vedligeholdelse af motorkøretøjer i.a.n.», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 893.050 kr. er højere end hos 88 % af de 1.939 virksomheder i branchen «Reparation og vedligeholdelse af motorkøretøjer i.a.n.», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 4 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som ROUST AUTO- OG LASTBILSERVICE ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Reparation og vedligeholdelse af motorkøretøjer i.a.n. (953190)
- Adresse
- Roustvej 212, 6818 Årre
- Kommune
- ESBJERG
- Antal ansatte
-
8
2002 2018
- Stiftet
- 1 Mar 2002
- Selskabskapital
- 193.500 DKK
- Formål
- mekaniker- og autoreparatørvirksomhed samt køb og salg af biler
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af direktionen.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2015-08-20
- Momsnr. (EU VIES)
- DK26519357 ✓ Valideret
- LEI (GLEIF)
- 894500NEE0T1HWSHAN30
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Roustvej 212, 6818 Årre
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
19,8%
▼ 0,3 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,39
▲ 0,1
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
61,0%
▲ 1,3 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-1,5%
▼ 1,5 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
1939 virksomheder i «Reparation og vedligeholdelse af motorkøretøjer i.a.n.»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 5.519.902 | 5.309.365 | 5.230.992 | 5.213.217 | 5.147.246 |
| Resultat før skat | 1.153.194 | 1.166.037 | 1.506.049 | 1.193.180 | 1.092.127 |
| Årets resultat | 893.050 | 907.039 | 1.174.081 | 928.336 | 850.983 |
| Egenkapital | 4.508.761 | 4.515.711 | 4.778.672 | 4.534.591 | 4.455.255 |
| Aktiver i alt | 7.397.388 | 7.561.377 | 7.347.571 | 7.543.457 | 7.480.385 |
| Omsætningsaktiver | 3.632.004 | 3.720.931 | 3.387.813 | 3.497.701 | 3.105.527 |
| Kortfristet gæld | 2.615.483 | 2.955.666 | 2.467.699 | 2.889.366 | 2.864.630 |
| Gæld i alt | 2.842.627 | 2.994.666 | 2.503.899 | 2.922.866 | 2.898.130 |
| Soliditetsgrad | 61% | 59.7% | 65% | 60.1% | 59.6% |
| Ansatte (gns.) | 8 | 8 | 9 | 9 | 10 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
2-
KF HOLDING,ROUST ApS Siden 1 Jul 202550% Ejer
-
JF HOLDING,ROUST ApS Siden 1 Jul 202550% Ejer
Ledelse
2-
Kim Hansen Friis Siden 1 Mar 2002Direktør
-
Jesper Hansen Friis Siden 1 Mar 2002Direktør
Produktionsenheder
1ROUST AUTO- OG LASTBILSERVICE ApS
P-nr. 1002448674
Roustvej 212, 6818 Årre
Reparation og vedligeholdelse af motorkøretøjer i.a.n. (953190)
👥 8 ansatte
Miljøregulering
1 lokation(er)ROUST AUTO- OG LASTBILSERVICE ApS
Roustvej 212, 6818 Årre
Autoværksted
Autoværksteder er anlæg og aktiviteter for service, reparation, vask og overfladebehandling og autolakering af motorkøretøjer, der er omfattet af bekendtgørelse om miljøkrav i forbindelse med etablering og drift af autoværksteder m.v.
Tilsyn: Varde Kommune
Kilde: Miljøstyrelsens Digitale MiljøAdministration (dma.mst.dk).
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 1.240.924 DKK | 272.998 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 1.604.440 DKK | 352.968 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 1.390.279 DKK | 305.844 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 1.255.282 DKK | 276.144 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | 1.334.130 DKK | 293.502 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: ROUST AUTO- OG LASTBILSERVICE ApS (CVR 26519357)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver autoreparatørvirksomhed, mekaniker, biler.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.