BOUTIQUE URSULA, HOLBÆK ApS
CVR 26 62 92 76 · Holbæk · Detailhandel med tekstiler · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
- Virksomheden er ophørt
Kort fortalt
BOUTIQUE URSULA, HOLBÆK ApS har CVR-nummer 26629276. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Detailhandel med tekstiler (branchekode 475100). Adresse: Mosevang 13, 4300 Holbæk. Stiftet: 30. april 2002. Status: ophørt 30. juli 2026. Antal ansatte: 1. Seneste årsrapport (1. juli 2024 – 30. juni 2025): bruttofortjeneste 436.397 kr., årets resultat -5.198 kr., egenkapital 76.955 kr., aktiver i alt 160.707 kr. Soliditetsgraden på 47,9 % er højere end hos 66 % af de 122 virksomheder i branchen «Detailhandel med tekstiler», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på -5.198 kr. er lavere end hos 56 % af de 122 virksomheder i branchen «Detailhandel med tekstiler», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten faldt 12 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som BOUTIQUE URSULA, HOLBÆK ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Detailhandel med tekstiler (475100)
- Adresse
- Mosevang 13, 4300 Holbæk
- Kommune
- HOLBÆK
- Antal ansatte
-
1
2003 2018
- Stiftet
- 30 Apr 2002
- Ophørt
- 30 Jul 2026
- Sekundære brancher
- Detailhandel med andre nye varer (477800)
- Momsnr. (EU VIES)
- DK26629276 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 1 uge siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Mosevang 13, 4300 Holbæk
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
-6,8%
▲ 7,2 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,92
▼ 0,1
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
47,9%
▼ 2,2 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
54,7%
▲ 54,7 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
122 virksomheder i «Detailhandel med tekstiler»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 436.397 | 497.920 | 556.555 | 546.123 | 472.807 |
| Resultat før skat | -6.838 | -14.520 | 46.372 | 114.336 | 158.346 |
| Årets resultat | -5.198 | -11.473 | 37.596 | 114.336 | 158.346 |
| Egenkapital | 76.955 | 82.153 | 93.626 | 56.030 | -58.306 |
| Aktiver i alt | 160.707 | 163.844 | 197.275 | 156.145 | 159.314 |
| Omsætningsaktiver | 160.707 | 163.844 | 197.275 | 156.145 | 159.314 |
| Kortfristet gæld | 83.752 | 81.691 | 103.649 | 100.115 | 217.620 |
| Gæld i alt | 83.752 | 81.691 | 103.649 | 100.115 | 217.620 |
| Soliditetsgrad | 47.9% | 50.1% | 47.5% | 35.9% | -36.6% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 1 | — | 2 | 1 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | -13.851 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 39.951 DKK | 8.778 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 0 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 0 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | 0 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: BOUTIQUE URSULA, HOLBÆK ApS (CVR 26629276)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringshistorik
-
Status ændret
9 Aug 2026NORMAL → OPLØSTEFTERERKLÆRING
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver tekstiler, nye, varer.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms