Z-STÅL ApS
CVR 26 65 32 82 · Kolding · Engroshandel med isenkram, varmeanlæg og tilbehør · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Z-STÅL ApS har CVR-nummer 26653282. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Engroshandel med isenkram, varmeanlæg og tilbehør (branchekode 468400). Adresse: Februarvænget 41, 6000 Kolding. Stiftet: 14. juni 2002. Status: aktiv. Antal ansatte: 1. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 2.739 kr., årets resultat 387.445 kr., egenkapital 4.265.644 kr., aktiver i alt 4.492.499 kr. Soliditetsgraden på 95,0 % er højere end hos 93 % af de 370 virksomheder i branchen «Engroshandel med isenkram, varmeanlæg og tilbehør», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 387.445 kr. er højere end hos 58 % af de 370 virksomheder i branchen «Engroshandel med isenkram, varmeanlæg og tilbehør», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Z-STÅL ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Engroshandel med isenkram, varmeanlæg og tilbehør (468400)
- Adresse
- Februarvænget 41, 6000 Kolding
- Kommune
- KOLDING
- Antal ansatte
-
1
2002 2018
- Telefon
- 75517517
- Stiftet
- 14 Jun 2002
- Selskabskapital
- 125.000 DKK
- Formål
- produktion og handel samt anden hermed beslægtet virksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af 1 direktør.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2017-03-24
- Momsnr. (EU VIES)
- DK26653282 ✓ Valideret
- LEI (GLEIF)
- 549300QJB1ZQSVWRUJ91
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Februarvænget 41, 6000 Kolding
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Websites
- Gættet domæne: z-staal.dk Hjemmeside https://z-staal.dk
Fundet automatisk og bekræftet ved, at virksomhedens CVR-nummer optræder på siden (22. Oct 2026) . Ret eller fjern oplysninger.
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
9,1%
▲ 5,0 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
19,94
▼ 16,7
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
95,0%
▼ 2,3 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
141,3%
▲ 141,3 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
370 virksomheder i «Engroshandel med isenkram, varmeanlæg og tilbehør»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 2.739 | -18.957 | 59.616 | 125.903 | 214.654 |
| Resultat før skat | 496.246 | 215.037 | 239.882 | 187.259 | 486.051 |
| Årets resultat | 387.445 | 160.565 | 186.994 | 166.909 | 471.536 |
| Egenkapital | 4.265.644 | 3.878.199 | 3.717.634 | 3.530.640 | 3.363.731 |
| Aktiver i alt | 4.492.499 | 3.986.931 | 3.936.372 | 3.583.610 | 3.406.372 |
| Omsætningsaktiver | 4.492.499 | 3.986.931 | 3.936.372 | 3.583.610 | 3.406.372 |
| Kortfristet gæld | 225.260 | 108.732 | 218.738 | 52.970 | 42.641 |
| Gæld i alt | 225.260 | 108.732 | 218.738 | 52.970 | 42.641 |
| Soliditetsgrad | 95% | 97.3% | 94.4% | 98.5% | 98.7% |
| Ansatte (gns.) | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Lene Nørgaard Siden 31 Dec 2019100% Ejer
Ledelse
1-
Lene Nørgaard Siden 31 Dec 2019Direktør
Produktionsenheder
1Z-STÅL ApS
P-nr. 1009162484
Februarvænget 41, 6000 Kolding
Engroshandel med isenkram, varmeanlæg og tilbehør (468400)
👥 1 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 216.574 DKK | 42.498 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 240.450 DKK | 48.425 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 92.508 DKK | 16.513 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 39.342 DKK | 4.243 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | 0 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Z-STÅL ApS (CVR 26653282)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver varmeanlæg, isenkram, tilbehør.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.