BAVNGAARD INVEST II ApS
CVR 26 92 44 56 · Glostrup · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
BAVNGAARD INVEST II ApS har CVR-nummer 26924456. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Ejbytoften 5, 2600 Glostrup. Stiftet: 11. december 2002. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -11.015 kr., årets resultat 23.363 kr., egenkapital 3.761.655 kr., aktiver i alt 4.261.465 kr. Soliditetsgraden på 88,3 % er lavere end hos 51 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 23.363 kr. er lavere end hos 52 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som BAVNGAARD INVEST II ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Ejbytoften 5, 2600 Glostrup
- Kommune
- GLOSTRUP
- Stiftet
- 11 Dec 2002
- Selskabskapital
- 125.000 DKK
- Formål
- investere i værdipapirer, være et holdingselskab samt anden dermed beslægtede opgaver
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af direktøren alene.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2002-12-11
- Momsnr. (EU VIES)
- DK26924456 Ikke momsregistreret
- LEI (GLEIF)
- 549300L1FZJD6TIBHV04
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Ejbytoften 5, 2600 Glostrup
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
0,6%
▼ 1,0 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Soliditetsgrad
88,3%
▼ 3,1 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-61,4%
▼ 61,4 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -11.015 | -12.440 | -10.477 | -9.841 | -20.892 |
| Resultat før skat | 11.229 | 20.316 | 1.016.718 | 452.226 | 493.484 |
| Årets resultat | 23.363 | 60.553 | 1.042.197 | 474.019 | 478.086 |
| Egenkapital | 3.761.655 | 3.888.291 | 3.977.738 | 3.085.541 | 2.761.522 |
| Aktiver i alt | 4.261.465 | 4.254.173 | 4.215.762 | 3.203.391 | 2.769.522 |
| Omsætningsaktiver | — | — | — | — | — |
| Kortfristet gæld | — | — | — | — | — |
| Gæld i alt | 499.810 | 4.254.173 | 4.215.762 | 3.203.391 | 2.769.522 |
| Soliditetsgrad | 88.3% | 91.4% | 94.4% | 96.3% | 99.7% |
| Ansatte (gns.) | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Frank Bavngaard Aabo Siden 11 Dec 2002100% Ejer
Ledelse
1-
Frank Bavngaard Aabo Siden 11 Dec 2002Direktør
Produktionsenheder
1BAVNGAARD INVEST II ApS
P-nr. 1009596476
Ejbytoften 5, 2600 Glostrup
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 90.027 DKK | 18.896 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 1.358.197 DKK | 298.782 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 377.693 DKK | 83.072 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 859.414 DKK | 189.068 DKK | Administrationsselskab |
| 2020 | 523.978 DKK | 115.258 DKK | Administrationsselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: BAVNGAARD INVEST II ApS (CVR 26924456)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteter- Fælles Service Center F.M.B.A. Aarhus N
- BTAM Italia di Ivan Marko Benes ApS København K
- AR Ejendom A/S Åbyhøj
- Tensacciai Denmark, Filial af Tensacciai S.r.l., Italien København V
- ORIFARM GROUP A/S Odense S
- BEDSTPENSION FINANSIEL RÅDGIVNING ApS Hillerød
- Vejen Brugsforening A.M.B.A. Vejen
- BRUGSFORENINGEN 'TRYG' Ry
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver opgaver, beslægtede, investere.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.