MS PS ApS
CVR 27 11 18 90 · Hedehusene · Engroshandel med vin og spiritus · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
- Virksomheden er ophørt
Kort fortalt
MS PS ApS har CVR-nummer 27111890. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Engroshandel med vin og spiritus (branchekode 463420). Adresse: Guldalderen 3, 2640 Hedehusene. Stiftet: 9. april 2003. Status: ophørt 19. oktober 2026. Seneste årsrapport (1. juli 2025 – 30. juni 2026): bruttofortjeneste -31.417 kr., årets resultat -21.140 kr., egenkapital 178.860 kr., aktiver i alt 203.860 kr. Soliditetsgraden på 87,7 % er højere end hos 89 % af de 600 virksomheder i branchen «Engroshandel med vin og spiritus», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på -21.140 kr. er lavere end hos 64 % af de 600 virksomheder i branchen «Engroshandel med vin og spiritus», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som MS PS ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Engroshandel med vin og spiritus (463420)
- Adresse
- Guldalderen 3, 2640 Hedehusene
- Kommune
- Høje-Taastrup
- Stiftet
- 9 Apr 2003
- Ophørt
- 19 Oct 2026
- Momsnr. (EU VIES)
- DK27111890 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 1 uge siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Guldalderen 3, 2640 Hedehusene
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
-11,8%
▼ 75,4 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
7,75
▲ 6,7
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
87,7%
▲ 79,5 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-106,1%
▼ 106,1 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
600 virksomheder i «Engroshandel med vin og spiritus»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2026 | 2025 | 2024 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -31.417 | 406.261 | 633.847 | 633.847 | 1.002.377 |
| Resultat før skat | -20.328 | 448.151 | 583.087 | 583.087 | 936.903 |
| Årets resultat | -21.140 | 349.239 | 454.827 | 454.827 | 730.785 |
| Egenkapital | 178.860 | 549.239 | 654.827 | 654.827 | 930.785 |
| Aktiver i alt | 203.860 | 6.712.889 | 11.095.261 | 11.095.261 | 4.179.671 |
| Omsætningsaktiver | 193.860 | 6.702.889 | 11.085.261 | 11.085.261 | 4.169.671 |
| Kortfristet gæld | 25.000 | 6.098.738 | 10.342.174 | 10.342.174 | 3.081.768 |
| Gæld i alt | 25.000 | 6.163.650 | 10.440.434 | 10.440.434 | 3.248.886 |
| Soliditetsgrad | 87.7% | 8.2% | 5.9% | 5.9% | 22.3% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 1 | 1 | 1 | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Fødevarekontrol (Smiley)
1 kontrolstederKilde: Fødevarestyrelsens Smiley-ordning (findsmiley.dk).
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 583.087 DKK | 128.260 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 936.982 DKK | 206.118 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 208.333 DKK | 45.826 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 714.380 DKK | 157.146 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | 737.161 DKK | 162.162 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: MS PS ApS (CVR 27111890)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringshistorik
-
Status ændret
24 Oct 2026NORMAL → OPLØSTEFTERFUSION
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver spiritus, vin.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms