M.N. HOLDING ApS
CVR 27 43 54 40 · Hanstholm · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
M.N. HOLDING ApS har CVR-nummer 27435440. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Industrihøjen 5, 7730 Hanstholm. Stiftet: 11. november 2003. Status: aktiv. Antal ansatte: 1. Seneste årsrapport (1. juli 2024 – 30. juni 2025): bruttofortjeneste 2.056.358 kr., årets resultat 6.359.360 kr., egenkapital 107.699.948 kr., aktiver i alt 115.500.761 kr. Soliditetsgraden på 93,2 % er højere end hos 56 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 6.359.360 kr. er højere end hos 95 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten var næsten uændret fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som M.N. HOLDING ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Industrihøjen 5, 7730 Hanstholm
- Kommune
- THISTED
- Antal ansatte
- 1
- Stiftet
- 11 Nov 2003
- Selskabskapital
- 125.000 DKK
- Formål
- handel og finansiering samt investering i aktier og anparter, herunder at fungere som holdingselskab og anden i forbindelse hermed stående virksomhed samt at erhverve fast ejendom og i den forbindelse drive udlejningsvirksomhed og anden i forbindelse hermed stående virksomhed samt konsulentvirksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2021-12-17
- Sekundære brancher
- Udlejning og leasing af biler og lette motorkøretøjer (771100) Detailhandel med motorkøretøjer (478100)
- Momsnr. (EU VIES)
- DK27435440 ✓ Valideret
- LEI (GLEIF)
- 549300AACRHKLH76HQ20
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Industrihøjen 5, 7730 Hanstholm
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
5,9%
▲ 1,6 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
0,44
▲ 0,3
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
93,2%
▼ 0,9 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
43,7%
▲ 43,7 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 2.056.358 | 2.044.517 | 292.926 | 262.100 | 209.344 |
| Resultat før skat | 6.522.881 | 4.957.356 | 3.785.129 | 17.288.459 | 20.409.166 |
| Årets resultat | 6.359.360 | 4.424.190 | 3.731.863 | 17.288.459 | 20.409.166 |
| Egenkapital | 107.699.948 | 102.275.667 | 101.867.894 | 99.008.304 | 87.391.185 |
| Aktiver i alt | 115.500.761 | 108.716.898 | 102.374.094 | 99.500.155 | 87.692.303 |
| Omsætningsaktiver | 3.295.077 | 1.073.406 | 36.286.403 | — | — |
| Kortfristet gæld | 7.517.230 | 5.938.065 | 442.844 | 187.509 | 301.118 |
| Gæld i alt | 7.745.470 | 6.221.169 | 506.200 | 491.851 | 301.118 |
| Soliditetsgrad | 93.2% | 94.1% | 99.5% | 99.5% | 99.7% |
| Ansatte (gns.) | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Morten Carelius Nielsen Siden 11 Nov 2003100% Ejer
Ledelse
1-
Morten Carelius Nielsen Siden 10 Dec 2003Direktør
Produktionsenheder
1M.N. HOLDING ApS
P-nr. 1010207505
Industrihøjen 5, 7730 Hanstholm
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
👥 1 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 1.423.268 DKK | 313.104 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 969.824 DKK | 213.356 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 1.656.120 DKK | 364.342 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | -300.269 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | 0 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: M.N. HOLDING ApS (CVR 27435440)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver lette, udlejningsvirksomhed, biler.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.