C. STEENBERG HOLDING ApS
CVR 27 51 87 45 · Gentofte · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
C. STEENBERG HOLDING ApS har CVR-nummer 27518745. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Skovrankevej 5, 2820 Gentofte. Stiftet: 15. marts 2004. Status: aktiv. Seneste årsrapport (1. juli 2024 – 30. juni 2025): bruttofortjeneste -45.012 kr., årets resultat -76.922 kr., egenkapital 672.078 kr., aktiver i alt 911.840 kr. Soliditetsgraden på 73,7 % er lavere end hos 64 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på -76.922 kr. er lavere end hos 87 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som C. STEENBERG HOLDING ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Skovrankevej 5, 2820 Gentofte
- Kommune
- GENTOFTE
- Telefon
- 40402026
- Stiftet
- 15 Mar 2004
- Selskabskapital
- 125.000 DKK
- Formål
- investering, særligt i arkitektvirksomheder
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2024-05-03
- Binavne
- Steenberg Architects ApS
- Momsnr. (EU VIES)
- DK27518745 Ikke momsregistreret
- LEI (GLEIF)
- 984500F4E3B0376E9C84
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 1 uge siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Skovrankevej 5, 2820 Gentofte
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
-11,4%
▼ 17,7 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
3,80
▼ 0,5
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
73,7%
▼ 3,1 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-262,8%
▼ 262,8 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -45.012 | -68.427 | -8.500 | -8.125 | -8.231 |
| Resultat før skat | -76.922 | 47.246 | -169.813 | -63.107 | 227.113 |
| Årets resultat | -76.922 | 47.246 | -169.813 | -63.107 | 210.729 |
| Egenkapital | 672.078 | 749.001 | 701.755 | 871.568 | 934.675 |
| Aktiver i alt | 911.840 | 975.462 | 721.231 | 890.495 | 969.896 |
| Omsætningsaktiver | 911.840 | 975.462 | 694.228 | 759.373 | 788.741 |
| Kortfristet gæld | 239.762 | 226.461 | 19.476 | 18.927 | 35.221 |
| Gæld i alt | 239.762 | 226.461 | 19.476 | 18.927 | 35.221 |
| Soliditetsgrad | 73.7% | 76.8% | 97.3% | 97.9% | 96.4% |
| Ansatte (gns.) | 0 | — | — | — | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Charlie Charlotte Hansen Steenberg Siden 15 Mar 2004100% Ejer
Ledelse
1-
Charlie Charlotte Hansen Steenberg Siden 15 Mar 2004Direktør
Produktionsenheder
1C. STEENBERG HOLDING ApS
P-nr. 1010454278
Skovrankevej 5, 2820 Gentofte
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 0 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | -169.144 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | -63.119 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 88.332 DKK | 19.426 DKK | Administrationsselskab |
| 2020 | -72.710 DKK | 0 DKK | Administrationsselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: C. STEENBERG HOLDING ApS (CVR 27518745)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver arkitektvirksomheder.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.