MAJO ApS
CVR 27 54 99 85 · Aars · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
MAJO ApS har CVR-nummer 27549985. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Stenildhøjvej 48A, 9600 Aars. Stiftet: 9. januar 2004. Status: aktiv. Antal ansatte: 1. Seneste årsrapport (1. juli 2024 – 30. juni 2025): bruttofortjeneste 7.668 kr., årets resultat 1.555.521 kr., egenkapital 15.614.489 kr., aktiver i alt 16.303.663 kr. Soliditetsgraden på 95,8 % er højere end hos 62 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 1.555.521 kr. er højere end hos 87 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som MAJO ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Stenildhøjvej 48A, 9600 Aars
- Kommune
- VESTHIMMERLANDS
- Antal ansatte
-
1
2011 2018
- gleruplotte@gmail.com
- Stiftet
- 9 Jan 2004
- Selskabskapital
- 125.000 DKK
- Formål
- opførelse, køb og salg af fast ejendom, herunder udlejning
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af direktøren.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2020-12-02
- Momsnr. (EU VIES)
- DK27549985 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Stenildhøjvej 48A, 9600 Aars
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
10,0%
▲ 6,8 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
0,78
▼ 0,1
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
95,8%
▼ 1,7 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
249,3%
▲ 249,3 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 7.668 | -14.952 | -31.944 | -37.662 | -43.878 |
| Resultat før skat | 1.924.241 | 501.228 | 733.788 | 778.063 | 2.710.425 |
| Årets resultat | 1.555.521 | 445.346 | 572.064 | 606.903 | 2.114.781 |
| Egenkapital | 15.614.489 | 14.058.968 | 17.613.622 | 17.041.558 | 16.434.655 |
| Aktiver i alt | 16.303.663 | 14.416.409 | 17.964.623 | 17.237.703 | 16.727.899 |
| Omsætningsaktiver | 539.494 | 317.994 | 134.208 | 216.788 | 669.199 |
| Kortfristet gæld | 689.174 | 357.441 | 351.001 | 196.145 | 293.244 |
| Gæld i alt | 689.174 | 357.441 | 351.001 | 196.145 | 293.244 |
| Soliditetsgrad | 95.8% | 97.5% | 98% | 98.9% | 98.2% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Lotte Glerup Siden 9 Jan 2004100% Ejer
Ledelse
1-
Lotte Glerup Siden 9 Jan 2004Direktør
Produktionsenheder
1MAJO ApS
P-nr. 1010336682
Stenildhøjvej 48A, 9600 Aars
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
👥 1 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 253.215 DKK | 55.704 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 733.827 DKK | 161.436 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 778.063 DKK | 171.160 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 1.260.227 DKK | 277.244 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | 0 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: MAJO ApS (CVR 27549985)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver opførelse.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.