BYDALEN ApS
CVR 27 57 60 95 · Bogense · Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
BYDALEN ApS har CVR-nummer 27576095. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter (branchekode 433200). Adresse: Adelgade 90, 5400 Bogense. Stiftet: 30. januar 2004. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -22.034 kr., årets resultat 907.275 kr., egenkapital 8.206.606 kr., aktiver i alt 16.875.546 kr. Soliditetsgraden på 48,6 % er højere end hos 64 % af de 6.597 virksomheder i branchen «Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 907.275 kr. er højere end hos 91 % af de 6.597 virksomheder i branchen «Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som BYDALEN ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter (433200)
- Adresse
- Adelgade 90, 5400 Bogense
- Kommune
- NORDFYNS
- Stiftet
- 30 Jan 2004
- Selskabskapital
- 125.000 DKK
- Formål
- handels-, konsulent-, udlejnings-, og håndværks-virksomhed, at eje kapitalandele i andre selskaber og al anden dermed beslægtet virksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2021-05-31
- Momsnr. (EU VIES)
- DK27576095 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Adelgade 90, 5400 Bogense
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
11,1%
▼ 4,3 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
0,32
▲ 0,0
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
48,6%
▲ 2,8 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-19,4%
▼ 19,4 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
6597 virksomheder i «Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -22.034 | -20.479 | -24.776 | -14.415 | -16.761 |
| Resultat før skat | — | — | 819.288 | 589.271 | 645.892 |
| Årets resultat | 907.275 | 1.125.142 | 819.288 | 589.271 | 645.900 |
| Egenkapital | 8.206.606 | 7.299.331 | 6.174.189 | 5.354.901 | 4.765.631 |
| Aktiver i alt | 16.875.546 | 15.948.271 | 14.803.129 | 13.983.841 | 13.346.107 |
| Omsætningsaktiver | 2.749.837 | 2.698.684 | 2.650.038 | 2.625.725 | 2.541.882 |
| Kortfristet gæld | 8.668.940 | 8.648.940 | 8.628.940 | 8.628.940 | 8.580.476 |
| Gæld i alt | 8.668.940 | 8.648.940 | 8.628.940 | 8.628.940 | 8.580.476 |
| Soliditetsgrad | 48.6% | 45.8% | 41.7% | 38.3% | 35.7% |
| Ansatte (gns.) | 0 | — | — | 0 | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
3-
Forma Danmark ApS Siden 1 Aug 200533,33% Ejer
-
JPC ApS Siden 1 Aug 200525% Ejer
-
DALLERUP HOLDING ApS Siden 1 Aug 200525% Ejer
Ledelse
1-
Jens Østerby Siden 7 Jul 2005Direktør
Produktionsenheder
1BYDALEN ApS
P-nr. 1010369548
Adelgade 90, 5400 Bogense
Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter (433200)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 0 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 0 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 0 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | -5.896 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | -134.645 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: BYDALEN ApS (CVR 27576095)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver håndværks, udlejnings, konsulent.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.