JESPER STARCK HOLDING ApS
CVR 27 92 69 40 · Espergærde · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
JESPER STARCK HOLDING ApS har CVR-nummer 27926940. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Topasvej 10, 3060 Espergærde. Stiftet: 25. juni 2004. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -3.320 kr., årets resultat 263.923 kr., egenkapital 411.695 kr., aktiver i alt 499.280 kr. Soliditetsgraden på 82,5 % er lavere end hos 57 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 263.923 kr. er højere end hos 66 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som JESPER STARCK HOLDING ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Topasvej 10, 3060 Espergærde
- Kommune
- HELSINGØR
- Stiftet
- 25 Jun 2004
- Selskabskapital
- 125.000 DKK
- Formål
- eje anparter/aktier i andre selskaber eller anden hermed beslægtet virksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af den samlede direktion.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2020-02-05
- Momsnr. (EU VIES)
- DK27926940 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Topasvej 10, 3060 Espergærde
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
64,1%
▲ 38,8 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Soliditetsgrad
82,5%
▼ 4,5 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
52,3%
▲ 52,3 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -3.320 | -4.206 | -4.169 | 32.509 | -7.699 |
| Resultat før skat | 262.779 | 168.305 | 209.583 | 134.555 | 99.386 |
| Årets resultat | 263.923 | 173.315 | 212.590 | 133.204 | 114.473 |
| Egenkapital | 411.695 | 686.112 | 573.797 | 361.207 | 228.003 |
| Aktiver i alt | 499.280 | 788.338 | 806.652 | 573.664 | 464.506 |
| Omsætningsaktiver | — | — | — | — | — |
| Kortfristet gæld | — | — | — | — | — |
| Gæld i alt | 87.585 | 788.338 | 806.652 | 573.664 | 464.506 |
| Soliditetsgrad | 82.5% | 87% | 71.1% | 63% | 49.1% |
| Ansatte (gns.) | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Jesper Starck Siden 25 Jun 2004100% Ejer
Ledelse
1-
Jesper Starck Siden 25 Jun 2004Adm. dir.
Produktionsenheder
1JESPER STARCK HOLDING ApS
P-nr. 1010663306
Topasvej 10, 3060 Espergærde
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 295.306 DKK | 64.966 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 304.037 DKK | 66.880 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 184.643 DKK | 40.612 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 96.806 DKK | 21.296 DKK | Administrationsselskab |
| 2020 | 7.468 DKK | 1.628 DKK | Administrationsselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: JESPER STARCK HOLDING ApS (CVR 27926940)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Relaterede virksomheder
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.