SIG HOLDING ApS
CVR 27 98 03 09 · Kolding · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
- Virksomheden er ophørt
Kort fortalt
SIG HOLDING ApS har CVR-nummer 27980309. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Essen 26, 6000 Kolding. Stiftet: 28. juli 2004. Status: ophørt 28. september 2026. Seneste årsrapport (1. oktober 2024 – 30. september 2025): bruttofortjeneste -67.056 kr., årets resultat 1.969.760 kr., egenkapital 14.528.188 kr., aktiver i alt 15.055.680 kr. Soliditetsgraden på 96,5 % er højere end hos 64 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 1.969.760 kr. er højere end hos 89 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som SIG HOLDING ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Essen 26, 6000 Kolding
- Kommune
- KOLDING
- Stiftet
- 28 Jul 2004
- Ophørt
- 28 Sep 2026
- Sekundære brancher
- Engroshandel med motorkøretøjer (467100)
- Momsnr. (EU VIES)
- DK27980309 ✓ Valideret
- LEI (GLEIF)
- 894500S3FR7GOCM35E73
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Essen 26, 6000 Kolding
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
13,6%
▲ 2,9 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,62
▲ 0,8
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
96,5%
▲ 1,6 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
42,3%
▲ 42,3 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -67.056 | -24.276 | -25.080 | -17.377 | — |
| Resultat før skat | 2.029.241 | 1.606.057 | 740.347 | 469.796 | — |
| Årets resultat | 1.969.760 | 1.384.498 | 670.638 | 546.090 | — |
| Egenkapital | 14.528.188 | 12.908.428 | 12.023.930 | 12.672.692 | 12.236.602 |
| Aktiver i alt | 15.055.680 | 13.600.719 | 12.600.825 | 13.048.035 | 12.800.783 |
| Omsætningsaktiver | 518.691 | 274.064 | 596.842 | 1.133.705 | 364.602 |
| Kortfristet gæld | 320.962 | 321.370 | 576.895 | 366.185 | 564.181 |
| Gæld i alt | 527.492 | 692.291 | 576.895 | 366.185 | 564.181 |
| Soliditetsgrad | 96.5% | 94.9% | 95.4% | 97.1% | 95.6% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 1.827.075 DKK | 401.940 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 985.564 DKK | 216.810 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 653.062 DKK | 143.660 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 2.278.607 DKK | 501.292 DKK | Administrationsselskab |
| 2020 | 3.774.950 DKK | 830.478 DKK | Administrationsselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: SIG HOLDING ApS (CVR 27980309)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringshistorik
-
Status ændret
17 Oct 2026NORMAL → OPLØSTEFTERSPALTNING
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver motorkøretøjer.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms