Andersen Gruppen Holding A/S
CVR 28 28 39 54 · Næstved · Ikke-finansielle holdingselskaber · Aktieselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Andersen Gruppen Holding A/S har CVR-nummer 28283954. Virksomhedsform: Aktieselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Uglehøjvej 2, 4700 Næstved. Stiftet: 29. november 2004. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -395.000 kr., årets resultat 33.181.000 kr., egenkapital 115.198.000 kr., aktiver i alt 150.427.000 kr. Soliditetsgraden på 76,6 % er lavere end hos 62 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 33.181.000 kr. er højere end hos 99 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Andersen Gruppen Holding A/S? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Uglehøjvej 2, 4700 Næstved
- Kommune
- NÆSTVED
- Telefon
- 55700380
- info@vfas.dk
- Hjemmeside
- www.vfas.dk
- Stiftet
- 29 Nov 2004
- Selskabskapital
- 500.000 DKK
- Formål
- som holdingselskab
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af 2 medlemmer af bestyrelsen eller en direktør.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2026-06-04
- Binavne
- FAS Gruppen A/S Uglehøj Holding A/S
- Momsnr. (EU VIES)
- DK28283954 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Uglehøjvej 2, 4700 Næstved
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
28,8%
▲ 12,1 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
0,28
▲ 0,0
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
76,6%
▼ 4,4 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
128,1%
▲ 128,1 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | 0 | 0 | 0 | — |
| Bruttoresultat | -395.000 | -454.476 | -96.059 | -184.549 | -261.653 |
| Resultat før skat | 33.222.000 | 14.340.512 | 10.406.962 | 18.455.879 | 10.271.447 |
| Årets resultat | 33.181.000 | 14.546.457 | 10.559.977 | 18.568.157 | 10.429.520 |
| Egenkapital | 115.198.000 | 87.017.469 | 77.471.012 | 68.911.033 | 50.800.478 |
| Aktiver i alt | 150.427.000 | 107.431.657 | 99.411.076 | 91.972.530 | 72.435.651 |
| Omsætningsaktiver | 8.711.000 | 6.242.187 | 2.886.105 | 3.902.000 | 5.207.565 |
| Kortfristet gæld | 31.182.000 | 19.524.388 | 19.676.511 | 19.649.767 | 17.155.173 |
| Gæld i alt | 35.229.000 | 20.414.188 | 21.940.064 | 23.061.497 | 21.635.173 |
| Soliditetsgrad | 76.6% | 81% | 77.9% | 74.9% | 70.1% |
| Ansatte (gns.) | — | 0 | 0 | 0 | 0 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
4-
Vilhelm Andersen Gruppen ApS Siden 24 Apr 202025% Ejer
-
LVA Holding ApS Siden 24 Apr 202025% Ejer
-
BEFI Holding ApS Siden 24 Apr 202025% Ejer
-
Skovbakkegaard Holding ApS Siden 24 Apr 202025% Ejer
Ledelse
6-
Lars Vilhelm Andersen Siden 17 Jan 2025Bestyrelsesmedlem
-
Peter Vilhelm Andersen Siden 1 Jul 2013Direktør
-
Peter Vilhelm Andersen Siden 24 Apr 2020Bestyrelsesmedlem
-
Trine Sørensen Siden 17 Jan 2025Formand
-
Anders Bang Olsen Siden 17 Jan 2025Bestyrelsesmedlem
-
Berit Fischer Siden 24 Apr 2020Bestyrelsesmedlem
Produktionsenheder
1Andersen Gruppen Holding A/S
P-nr. 1010959809
Uglehøjvej 2, 4700 Næstved
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 18.345.787 DKK | 4.036.054 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 12.645.924 DKK | 2.782.098 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 15.817.595 DKK | 3.479.850 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 12.573.674 DKK | 2.766.192 DKK | Administrationsselskab |
| 2020 | 6.206.571 DKK | 1.365.430 DKK | Administrationsselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Andersen Gruppen Holding A/S (CVR 28283954)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Relaterede virksomheder
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.