DenTec Holding ApS
CVR 28 68 23 01 · Virum · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
DenTec Holding ApS har CVR-nummer 28682301. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Højdevej 35B, 2830 Virum. Stiftet: 1. marts 2005. Status: aktiv. Seneste årsrapport (1. maj 2024 – 30. april 2025): bruttofortjeneste -6.010 kr., årets resultat 493.289 kr., egenkapital 1.786.339 kr., aktiver i alt 2.103.425 kr. Soliditetsgraden på 84,9 % er lavere end hos 55 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 493.289 kr. er højere end hos 74 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som DenTec Holding ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Højdevej 35B, 2830 Virum
- Kommune
- LYNGBY-TAARBÆK
- Stiftet
- 1 Mar 2005
- Selskabskapital
- 125.000 DKK
- Formål
- eje anparter og aktier i andre selskaber
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af selskabets direktør.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2017-09-26
- Momsnr. (EU VIES)
- DK28682301 Ikke momsregistreret
- LEI (GLEIF)
- 984500455F9E6C3B7703
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Højdevej 35B, 2830 Virum
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
27,6%
▲ 18,6 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
2,18
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
84,9%
▼ 0,6 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
324,1%
▲ 324,1 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -6.010 | -5.875 | -5.500 | -5.500 | -6.100 |
| Resultat før skat | 493.289 | 109.939 | 7.546 | 157.502 | 388.632 |
| Årets resultat | 493.289 | 116.315 | 7.546 | 145.496 | 389.782 |
| Egenkapital | 1.786.339 | 1.293.051 | 1.176.736 | 1.169.190 | 1.023.694 |
| Aktiver i alt | 2.103.425 | 1.512.121 | 1.389.349 | 1.376.303 | 1.227.307 |
| Omsætningsaktiver | 689.771 | — | — | — | — |
| Kortfristet gæld | 317.086 | 219.070 | 212.613 | 207.113 | 203.613 |
| Gæld i alt | 317.086 | 219.070 | 212.613 | 207.113 | 203.613 |
| Soliditetsgrad | 84.9% | 85.5% | 84.7% | 85% | 83.4% |
| Ansatte (gns.) | 2 | — | — | — | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
2-
Claus Møller Siden 1 Mar 200550% Ejer
-
Annette Møller Siden 1 Mar 200550% Ejer
Ledelse
2-
Claus Møller Siden 1 Mar 2005Direktør
-
Annette Møller Siden 1 May 2020Direktør
Produktionsenheder
1DenTec Holding ApS
P-nr. 1011260930
Højdevej 35B, 2830 Virum
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 322.280 DKK | 70.884 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 327.167 DKK | 71.962 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 97.046 DKK | 21.340 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | -6.100 DKK | 0 DKK | Administrationsselskab |
| 2020 | -363.649 DKK | 0 DKK | Administrationsselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: DenTec Holding ApS (CVR 28682301)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Relaterede virksomheder
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.