FRANK HENNINGSEN HOLDING ApS
CVR 28 71 86 32 · Horsens · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
FRANK HENNINGSEN HOLDING ApS har CVR-nummer 28718632. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Augustvænget 6, 8700 Horsens. Stiftet: 15. december 2004. Status: aktiv. Seneste årsrapport (1. juli 2024 – 30. juni 2025): bruttofortjeneste -3.787 kr., årets resultat 1.082.428 kr., egenkapital 6.764.413 kr., aktiver i alt 6.780.030 kr. Soliditetsgraden på 99,8 % er højere end hos 87 % af de 112.779 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 1.082.428 kr. er højere end hos 83 % af de 112.779 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som FRANK HENNINGSEN HOLDING ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Augustvænget 6, 8700 Horsens
- Kommune
- HORSENS
- Stiftet
- 15 Dec 2004
- Selskabskapital
- 125.000 DKK
- Formål
- eje aktier og anparter i andre selskaber
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af direktøren.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2004-12-15
- Momsnr. (EU VIES)
- DK28718632 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Augustvænget 6, 8700 Horsens
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
16,0%
▲ 11,4 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
45,53
▼ 29,3
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
99,8%
▲ 0,0 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
305,1%
▲ 305,1 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112779 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -3.787 | -1.265 | 0 | — | — |
| Resultat før skat | 1.084.874 | 269.782 | 754.231 | 794.330 | 470.631 |
| Årets resultat | 1.082.428 | 267.186 | 751.393 | 792.790 | 469.245 |
| Egenkapital | 6.764.413 | 5.803.985 | 5.654.599 | 5.017.607 | 4.337.817 |
| Aktiver i alt | 6.780.030 | 5.817.823 | 5.665.506 | 5.028.339 | 4.346.745 |
| Omsætningsaktiver | 711.003 | 841.771 | 429.351 | 183.717 | 164.717 |
| Kortfristet gæld | 15.617 | 11.242 | 8.069 | 9.192 | 7.542 |
| Gæld i alt | 15.617 | 13.838 | 10.907 | 10.732 | 8.928 |
| Soliditetsgrad | 99.8% | 99.8% | 99.8% | 99.8% | 99.8% |
| Ansatte (gns.) | 0 | — | — | — | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Frank Henningsen Siden 15 Dec 2004100% Ejer
Ledelse
1-
Frank Henningsen Siden 15 Dec 2004Direktør
Produktionsenheder
1FRANK HENNINGSEN HOLDING ApS
P-nr. 1011363748
Augustvænget 6, 8700 Horsens
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 30.220 DKK | 6.644 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 12.900 DKK | 2.838 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 7.000 DKK | 1.540 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 6.300 DKK | 1.386 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | 5.600 DKK | 1.232 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: FRANK HENNINGSEN HOLDING ApS (CVR 28718632)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Relaterede virksomheder
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.