Høybye Holding ApS
CVR 28 84 43 79 · Nivå · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Høybye Holding ApS har CVR-nummer 28844379. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Nivåpark 5, 2990 Nivå. Stiftet: 10. juni 2005. Status: aktiv. Seneste årsrapport (1. juli 2024 – 30. juni 2025): bruttofortjeneste -3.375 kr., årets resultat 781 kr., egenkapital 136.478 kr., aktiver i alt 159.476 kr. Soliditetsgraden på 85,6 % er lavere end hos 54 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 781 kr. er lavere end hos 57 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Høybye Holding ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Nivåpark 5, 2990 Nivå
- Kommune
- FREDENSBORG
- Stiftet
- 10 Jun 2005
- Selskabskapital
- 125.000 DKK
- Formål
- handel og anden dermed beslægtet virksomhed samt at være holding-selskab for Høybye Consulting ApS, CVR-nr. 36 71 11 16
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2016-10-07
- Momsnr. (EU VIES)
- DK28844379 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Nivåpark 5, 2990 Nivå
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
0,6%
▲ 6,7 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
5,60
▲ 0,7
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
85,6%
▼ 2,3 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
109,5%
▲ 109,5 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -3.375 | -3.125 | -3.125 | -3.438 | -2.501 |
| Resultat før skat | 77 | -8.985 | -5.814 | -7.071 | -18.813 |
| Årets resultat | 781 | -8.237 | -5.031 | -6.164 | -18.813 |
| Egenkapital | 136.478 | 135.697 | 143.934 | 148.965 | 268.129 |
| Aktiver i alt | 159.476 | 154.356 | 159.143 | 162.300 | 279.674 |
| Omsætningsaktiver | 92.978 | 91.074 | 90.243 | 91.153 | 205.310 |
| Kortfristet gæld | 16.618 | 18.659 | 15.209 | 13.335 | 11.545 |
| Gæld i alt | 22.998 | 18.659 | 15.209 | 13.335 | 11.545 |
| Soliditetsgrad | 85.6% | 87.9% | 90.4% | 91.8% | 95.9% |
| Ansatte (gns.) | 0 | — | — | — | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Henrik Høybye Siden 10 Jun 2005100% Ejer
Ledelse
1-
Henrik Høybye Siden 10 Jun 2005Direktør
Produktionsenheder
1Høybye Holding ApS
P-nr. 1011457831
Nivåpark 5, 2990 Nivå
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 11.019 DKK | 2.420 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 6.869 DKK | 1.496 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 10.504 DKK | 2.310 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 415 DKK | 88 DKK | Administrationsselskab |
| 2020 | 6.085 DKK | 1.320 DKK | Administrationsselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Høybye Holding ApS (CVR 28844379)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteter- Udviklingsselskabet Enghave Brygge ApS Charlottenlund
- Anette Lysgaard Fonden Esbjerg
- WILLIAM DEMANT INVEST A/S Smørum
- CARVE FINANS ApS København K
- PARK HOLDING ApS Næstved
- William Demant Fonden Smørum
- Voluntasfonden - for realisering af menneskeligt potentiale København K
- MKA EJENDOMME KOMPLEMENTAR ApS København Ø
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver høybye, consulting, selskab.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.