MURERMESTER STEEN JØRGENSEN ApS
CVR 28 86 03 82 · Løsning · Murerarbejde · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
MURERMESTER STEEN JØRGENSEN ApS har CVR-nummer 28860382. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Murerarbejde (branchekode 439100). Adresse: Ribevej 1, 8723 Løsning. Stiftet: 27. juni 2005. Status: aktiv. Antal ansatte: 2. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 1.259.065 kr., årets resultat 184.032 kr., egenkapital 1.301.179 kr., aktiver i alt 1.985.687 kr. Soliditetsgraden på 65,5 % er højere end hos 80 % af de 2.206 virksomheder i branchen «Murerarbejde», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 184.032 kr. er højere end hos 70 % af de 2.206 virksomheder i branchen «Murerarbejde», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 17 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som MURERMESTER STEEN JØRGENSEN ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Murerarbejde (439100)
- Adresse
- Ribevej 1, 8723 Løsning
- Kommune
- HEDENSTED
- Antal ansatte
-
2
2005 2018
- Telefon
- 75651522
- Stiftet
- 27 Jun 2005
- Selskabskapital
- 125.000 DKK
- Formål
- udføre murerarbejde
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af direktøren
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2012-05-30
- Momsnr. (EU VIES)
- DK28860382 ✓ Valideret
- LEI (GLEIF)
- 984500ECA43E9DD4FB19
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Ribevej 1, 8723 Løsning
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
14,1%
▲ 7,3 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
2,56
▼ 1,4
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
65,5%
▼ 13,5 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
130,9%
▲ 130,9 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
2206 virksomheder i «Murerarbejde»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 1.259.065 | 1.073.414 | 1.075.157 | 1.161.012 | 1.250.572 |
| Resultat før skat | 231.930 | 63.059 | 78.475 | 82.725 | — |
| Årets resultat | 184.032 | 79.703 | 78.475 | 66.093 | 187.090 |
| Egenkapital | 1.301.179 | 1.178.147 | 1.159.443 | 1.139.868 | 1.130.274 |
| Aktiver i alt | 1.985.687 | 1.491.058 | 1.621.398 | 1.519.935 | 1.466.782 |
| Omsætningsaktiver | 1.736.191 | 1.240.723 | 1.401.330 | 1.289.168 | 1.225.316 |
| Kortfristet gæld | 678.190 | 312.911 | 445.311 | 380.067 | 336.508 |
| Gæld i alt | 678.190 | 312.911 | 461.955 | 380.067 | 336.508 |
| Soliditetsgrad | 65.5% | 79% | 71.5% | 75% | 77.1% |
| Ansatte (gns.) | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Steen Fejrskov Jørgensen Siden 29 Jun 2005100% Ejer
Ledelse
1-
Steen Fejrskov Jørgensen Siden 27 Jun 2005Direktør
Produktionsenheder
1MURERMESTER STEEN JØRGENSEN ApS
P-nr. 1011514770
Ribevej 1, 8723 Løsning
Murerarbejde (439100)
👥 2 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 0 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 0 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 0 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | -64.836 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | -191.847 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: MURERMESTER STEEN JØRGENSEN ApS (CVR 28860382)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver udføre, murerarbejde.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.