HAMMERLUND HOLDING ApS
CVR 28 88 72 64 · Roskilde · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
HAMMERLUND HOLDING ApS har CVR-nummer 28887264. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Engbækvej 1, 4000 Roskilde. Stiftet: 6. juli 2005. Status: aktiv. Seneste årsrapport (1. juli 2024 – 30. juni 2025): bruttofortjeneste -14.252 kr., årets resultat 204.029 kr., egenkapital 1.404.718 kr., aktiver i alt 1.974.382 kr. Soliditetsgraden på 71,1 % er lavere end hos 65 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 204.029 kr. er højere end hos 63 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som HAMMERLUND HOLDING ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Engbækvej 1, 4000 Roskilde
- Kommune
- ROSKILDE
- Stiftet
- 6 Jul 2005
- Selskabskapital
- 125.000 DKK
- Formål
- investeringsvirksomhed og dermed beslægtede aktiviteter
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2017-10-27
- Momsnr. (EU VIES)
- DK28887264 Ikke momsregistreret
- LEI (GLEIF)
- 984500867F4370DS8124
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Engbækvej 1, 4000 Roskilde
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
14,5%
▲ 10,8 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,85
▲ 0,8
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
71,1%
▲ 11,6 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
311,8%
▲ 311,8 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -14.252 | — | — | — | — |
| Resultat før skat | 207.922 | 78.624 | -11.093 | 427.367 | -77.737 |
| Årets resultat | 204.029 | 49.541 | -17.686 | 432.546 | -74.773 |
| Egenkapital | 1.404.718 | 1.322.689 | 1.273.148 | 1.405.234 | 972.689 |
| Aktiver i alt | 1.974.382 | 2.224.643 | 1.480.969 | 1.520.036 | 1.067.542 |
| Omsætningsaktiver | 1.052.896 | 992.202 | 299.790 | 238.007 | 243.314 |
| Kortfristet gæld | 569.664 | 901.954 | 207.821 | 114.802 | 94.853 |
| Gæld i alt | 569.664 | 901.954 | 207.821 | 114.802 | 94.853 |
| Soliditetsgrad | 71.1% | 59.5% | 86% | 92.4% | 91.1% |
| Ansatte (gns.) | — | 0 | 0 | — | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Casper Hammerlund Jensen Siden 6 Jul 2005100% Ejer
Ledelse
1-
Casper Hammerlund Jensen Siden 6 Jul 2005Adm. dir.
Produktionsenheder
1HAMMERLUND HOLDING ApS
P-nr. 1011544459
Engbækvej 1, 4000 Roskilde
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 91.767 DKK | 20.174 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | -8.296 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 475.935 DKK | 104.698 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | -89.208 DKK | 0 DKK | Administrationsselskab |
| 2020 | 124.895 DKK | 27.456 DKK | Administrationsselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: HAMMERLUND HOLDING ApS (CVR 28887264)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver beslægtede.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.