L M HOLDING ApS
CVR 29 17 30 28 · Højslev · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
L M HOLDING ApS har CVR-nummer 29173028. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Skovvej 28, 7840 Højslev. Stiftet: 9. november 2005. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): årets resultat -206.882 kr., egenkapital 6.174.106 kr., aktiver i alt 6.675.226 kr. Soliditetsgraden på 92,5 % er højere end hos 55 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på -206.882 kr. er lavere end hos 91 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som L M HOLDING ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Skovvej 28, 7840 Højslev
- Kommune
- SKIVE
- Stiftet
- 9 Nov 2005
- Selskabskapital
- 125.000 DKK
- Formål
- eje aktier/anparter forestå finansiering samt at drive virksomhed indenfor materieludlejning samt handel
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2005-11-09
- Momsnr. (EU VIES)
- DK29173028 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Skovvej 28, 7840 Højslev
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
-3,4%
▼ 6,4 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
0,26
▲ 0,1
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
92,5%
▲ 5,8 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-205,2%
▼ 205,2 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | — | — | — | — | — |
| Resultat før skat | -206.882 | 196.633 | 417.283 | 489.873 | 667.500 |
| Årets resultat | -206.882 | 196.633 | 417.283 | 489.873 | 665.406 |
| Egenkapital | 6.174.106 | 6.515.988 | 6.441.355 | 6.141.872 | 5.766.399 |
| Aktiver i alt | 6.675.226 | 7.512.657 | 7.918.485 | 8.090.446 | 8.221.182 |
| Omsætningsaktiver | 129.000 | 129.000 | 129.000 | — | — |
| Kortfristet gæld | 501.120 | 996.669 | 1.477.130 | 1.948.574 | 2.454.783 |
| Gæld i alt | 501.120 | 996.669 | 1.477.130 | 1.948.574 | 2.454.783 |
| Soliditetsgrad | 92.5% | 86.7% | 81.3% | 75.9% | 70.1% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Lars Møller Siden 9 Nov 2005100% Ejer
Ledelse
1-
Lars Møller Siden 9 Nov 2005Direktør
Produktionsenheder
1L M HOLDING ApS
P-nr. 1011814359
Skovvej 28, 7840 Højslev
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | -87.539 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | -100.756 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | -69.391 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | -56.487 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | -29.519 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: L M HOLDING ApS (CVR 29173028)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver materieludlejning, forestå, finansiering.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.