F. SCHOU HOLDING ApS
CVR 29 31 62 44 · Stenløse · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
F. SCHOU HOLDING ApS har CVR-nummer 29316244. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Salsmosevej 8, 3660 Stenløse. Stiftet: 2. januar 2006. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -14.185 kr., årets resultat 1.601.502 kr., egenkapital 4.888.332 kr., aktiver i alt 5.571.782 kr. Soliditetsgraden på 87,7 % er lavere end hos 52 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 1.601.502 kr. er højere end hos 87 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som F. SCHOU HOLDING ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Salsmosevej 8, 3660 Stenløse
- Kommune
- EGEDAL
- Stiftet
- 2 Jan 2006
- Selskabskapital
- 125.000 DKK
- Formål
- holdingsvirksomhed og efter ledelsens opfattelse dermed beslægtet virksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af 1 direktør.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2025-04-07
- Momsnr. (EU VIES)
- DK29316244 Ikke momsregistreret
- LEI (GLEIF)
- 984500ADA914A804AC95
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Salsmosevej 8, 3660 Stenløse
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
32,8%
▲ 15,9 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
4,32
▼ 8,2
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
87,7%
▼ 7,8 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
176,8%
▲ 176,8 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -14.185 | -7.953 | -19.956 | -7.157 | -6.855 |
| Resultat før skat | 1.607.112 | 568.077 | 473.633 | -367.997 | 1.495.438 |
| Årets resultat | 1.601.502 | 578.479 | 471.257 | -389.221 | 1.495.868 |
| Egenkapital | 4.888.332 | 3.421.830 | 2.965.352 | 2.011.895 | 2.515.516 |
| Aktiver i alt | 5.571.782 | 3.582.277 | 3.207.548 | 2.736.405 | 2.818.872 |
| Omsætningsaktiver | 2.952.376 | 2.003.441 | 1.958.518 | 1.581.700 | 1.356.155 |
| Kortfristet gæld | 683.450 | 160.447 | 242.196 | 724.510 | 303.356 |
| Gæld i alt | 683.450 | 160.447 | 242.196 | 724.510 | 303.356 |
| Soliditetsgrad | 87.7% | 95.5% | 92.4% | 73.5% | 89.2% |
| Ansatte (gns.) | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Flemming Schou Siden 2 Jan 2006100% Ejer
Ledelse
2-
Flemming Schou Siden 2 Jan 2006Direktør
-
Susanne Schou Siden 7 Apr 2025Direktør
Produktionsenheder
1F. SCHOU HOLDING ApS
P-nr. 1012002617
Salsmosevej 8, 3660 Stenløse
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 938.676 DKK | 206.492 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 770.527 DKK | 169.510 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 435.514 DKK | 95.810 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 2.069.779 DKK | 455.334 DKK | Administrationsselskab |
| 2020 | 526.376 DKK | 115.786 DKK | Administrationsselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: F. SCHOU HOLDING ApS (CVR 29316244)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver holdingsvirksomhed, opfattelse, ledelsens.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.