STAAL HOLDING AF 2006 A/S
CVR 29 39 63 96 · Brørup · Ikke-finansielle holdingselskaber · Aktieselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
STAAL HOLDING AF 2006 A/S har CVR-nummer 29396396. Virksomhedsform: Aktieselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Stenbro Allè 1, 6650 Brørup. Stiftet: 20. februar 2006. Status: aktiv. Seneste årsrapport (1. oktober 2024 – 30. september 2025): bruttofortjeneste -101.000 kr., årets resultat 22.928.000 kr., egenkapital 125.630.000 kr., aktiver i alt 199.035.000 kr. Soliditetsgraden på 63,1 % er lavere end hos 69 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 22.928.000 kr. er højere end hos 99 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som STAAL HOLDING AF 2006 A/S? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Stenbro Allè 1, 6650 Brørup
- Kommune
- VEJEN
- Stiftet
- 20 Feb 2006
- Selskabskapital
- 1.000.000 DKK
- Formål
- være holdingselskab, investeringsselskab og anden dermed beslægtet virksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør eller af den samlede bestyrelse.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2010-12-09
- Momsnr. (EU VIES)
- DK29396396 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Stenbro Allè 1, 6650 Brørup
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
18,3%
▲ 0,6 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,16
▼ 0,1
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
63,1%
▲ 1,6 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
14,8%
▲ 14,8 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -101.000 | -66.750 | -80.000 | -33.750 | -30.615 |
| Resultat før skat | 22.839.000 | 19.960.546 | 19.852.727 | 22.419.982 | 25.138.757 |
| Årets resultat | 22.928.000 | 19.973.397 | 19.877.432 | 22.512.790 | 25.272.600 |
| Egenkapital | 125.630.000 | 112.701.887 | 102.728.489 | 100.851.057 | 98.338.277 |
| Aktiver i alt | 199.035.000 | 183.145.230 | 168.428.222 | 168.647.227 | 165.171.101 |
| Omsætningsaktiver | 79.461.000 | 79.597.875 | 87.520.632 | — | — |
| Kortfristet gæld | 68.334.000 | 65.846.040 | 61.320.930 | 62.257.163 | 60.465.117 |
| Gæld i alt | 73.405.000 | 70.443.343 | 65.699.733 | 67.796.170 | 66.832.824 |
| Soliditetsgrad | 63.1% | 61.5% | 61% | 59.8% | 59.5% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
2-
ALLAN STAAL HOLDING ApS Siden 24 Feb 200650% Ejer
-
HENRIK STAAL HOLDING ApS Siden 24 Feb 200650% Ejer
Ledelse
4-
Helge Andreas Busk Siden 26 Jan 2015Formand
-
Allan Lindberg Staal Siden 20 Feb 2006Bestyrelsesmedlem
-
Henrik Lindberg Staal Siden 20 Feb 2006Bestyrelsesmedlem
-
Henrik Lindberg Staal Siden 20 Feb 2006Direktør
Produktionsenheder
1STAAL HOLDING AF 2006 A/S
P-nr. 1012066380
Stenbro Allè 1, 6650 Brørup
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 27.783.282 DKK | 6.112.304 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 25.099.152 DKK | 5.521.802 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 28.936.403 DKK | 6.366.008 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 32.062.302 DKK | 7.053.706 DKK | Administrationsselskab |
| 2020 | 21.645.258 DKK | 4.761.944 DKK | Administrationsselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: STAAL HOLDING AF 2006 A/S (CVR 29396396)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver investeringsselskab.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.